Rzymskie znalezisko
Treść
W obrębie wzgórza Palatynu w pobliżu Koloseum włoscy archeolodzy wydobyli cesarskie insygnia władzy Maksencjusza, imperatora cesarstwa rzymskiego, które zostały ukryte na początku IV w. Wśród nich są trzy lance, cztery oszczepy oraz berło.
Naukowcy podkreślają wyjątkowość znaleziska, przede wszystkim ze względu na jego doskonały stan i fakt, że jest to pierwszy przypadek odnalezienia tego typu zabytków w całości. Insygnia władcy zostały złożone w drewnianej skrzyni, którą owinięto w płótno i zakopano.
- Te zabytki niewątpliwie należą do władcy. Szczególnie berło, które jest wyjątkowo kunsztownie zdobione - powiedziała Clementina Panella, archeolog kierująca wykopaliskami na Palatynie.
Archeolodzy przypuszczają, że drogocenne przedmioty ukryli żołnierze Maksencjusza w obliczu zbliżającej się klęski lub tuż po przegranej bitwie przy Moście Mulwijskim z wojskami Konstantyna. Porażka sił Maksencjusza i śmierć samego cesarza w nurtach Tybru zakończyła sześcioletni okres jego panowania w stolicy cesarstwa i stała się punktem zwrotnym w historii starożytnego Rzymu. Władzę objął Konstantyn, którego późniejsze reformy stanowiły kolejny krok w rozwoju cesarstwa rzymskiego i ustanowiły podwaliny chrześcijańskiego średniowiecza w Europie.
PCz, PAP
"Nasz Dziennik" 2006-12-06
Autor: wa