Rzym przygotowuje się do beatyfikacji Jana Pawła II
Treść
Prace nad przygotowaniem nowego miejsca spoczynku Ojca Świętego Jana Pawła II są w toku. Będzie nim kaplica św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra zlokalizowana nieopodal Piety Michała Anioła, otwarta dla wszystkich. W ostatnim czasie podano również kolejne szczegóły dotyczące strony organizacyjnej związanej z beatyfikacją Papieża Polaka.
- Na pytanie, jak Rzym od strony technicznej przygotowuje się do beatyfikacji Jana Pawła II, można by odpowiedzieć jednym zdaniem: przede wszystkim trwają prace nad nowym miejscem spoczynku Jana Pawła II. Będzie nim kaplica św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra. Jeszcze w ubiegłym tygodniu na ołtarzu kaplicy ustawione były rusztowania w celu oczyszczenie górnych jej części. Jest to miejsce bardzo godne, usytuowane niedaleko Piety Michała Anioła. Dodatkowym atutem jest fakt, że pozostaje ono otwarte dla wiernych. Prace potrwają jeszcze przez kolejne tygodnie - podkreśla Aleksandra Zapotoczny, redaktor polskiej edycji "Totus Tuus", współpracownik Postulacji ds. beatyfikacji i Kanonizacji Jana Pawła II.
Daty przeniesienia trumny jeszcze nie ujawniono. Wcześniej informowano, że nastąpi to po beatyfikacji Jana Pawła II, teraz natomiast dają się słyszeć głosy, że może się to odbyć na kilka dni przed samą uroczystością. Na pewno będzie to ceremonia cicha, bez udziału mediów.
Do obecnego grobu Papieża znajdującego się w Grotach Watykańskich wciąż napływają pielgrzymi z całego świata. - W listach, które docierają do Postulacji, Groty Watykańskie nazywane są przez wielu czcicieli Jana Pawła II "drugim domem", bo schodzi się do nich po to, by spotkać się tam z ojcem. Myślę, że niebawem również i kaplica św. Sebastiana stanie się takim miejscem - zauważa Aleksandra Zapotoczny.
Przygotowania do beatyfikacji prowadzą diecezja rzymska, wikariat i Postulacja oraz Stolica Apostolska. Obecnie trwają poszukiwania odpowiedniej oprawy muzycznej uroczystości beatyfikacyjnej oraz odpowiedniego wizerunku nowego błogosławionego, który w czasie uroczystości zostanie umieszczony na fasadzie Bazyliki św. Piotra. To właśnie ten wizerunek stanie się oficjalnym obrazem błogosławionego Jana Pawła II dla pokoleń. - To czas licznych narad i zebrań komitetu organizacyjnego beatyfikacji. Także grupy modlitewne i stowarzyszenia mają sporo pracy, ktoś przygotowuje statuę Jana Pawła II, którą chce zabrać ze sobą na plac św. Piotra w dniu beatyfikacji, są też przygotowywane ołtarze w kościołach parafialnych i kaplicach szpitalnych - wyjaśnia Aleksandra Zapotoczny.
Biuro Postulacji ds. Beatyfikacji i Kanonizacji Jana Pawła II nieprzerwanie otrzymuje świadectwa dotyczące świętości Papieża Polaka. Trafiają tam nadal listy z informacjami o otrzymanych łaskach, ludzie z całego świata przekazują za pośrednictwem tego biura swoje intencje, w których każdego dnia polecają się wstawiennictwu Jana Pawła II. Liczba listów przysłanych pocztą przekroczyła 3 tysiące. - Intencje modlitewne i podziękowania za otrzymane łaski docierają tu także drogą e-mailową. Każda karteczka zostawiona na grobie Papieża także trafia do Postulacji. Wiadomość o uzdrowieniu s. Marie Simon-Pierre Normand, które zostało uznane za cud uproszony za wstawiennictwem Sługi Bożego Jana Pawła II, dotarła do księdza postulatora właśnie z tysiącem innych kopert - podkreśla Aleksandra Zapotoczny. Teraz przysyłane są również zapytania w związku z beatyfikacją.
Jak podało Radio Watykańskie, znanych jest coraz więcej szczegółów dotyczących samej uroczystości. Na Mszę św. beatyfikacyjną wchodzić będzie można od godz. 5.30, a ponieważ nie ma kart wstępu, obowiązywać będzie zasada pierwszeństwa. Jeśli chodzi o komunikację, władze miasta przewidziały wprowadzenie specjalnej karty JP II SPECIAL PASS uprawniającej do korzystania z publicznych środków transportu. Więcej informacji można uzyskać na stronie Opera Romana Pellegrinaggi: www.operaromanapellegrinaggi.org. Wkrótce ma się pojawić jej polska wersja.
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik 2011-02-16
Autor: jc