Przejdź do treści
Przejdź do stopki

RZS atakuje młodych

Treść

Zdaniem lekarzy, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) - poważne, nieuleczalne schorzenie, prowadzące często do inwalidztwa, dotyka, wbrew stereotypom, także młodych ludzi. Pierwszym objawem choroby jest ból małych stawów rąk i stóp, przeważnie w nocy, a także poranna sztywność stawów i ich obrzęk. Ważna jest w tym przypadku wczesna diagnoza i szybkie wdrożenie leczenia, które może opóźnić procesy chorobowe i zmniejszyć ryzyko ciężkiego kalectwa, do którego doprowadza nieleczone schorzenie.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest jedną z najczęściej występujących chorób reumatycznych. Oprócz tego, że niszczy tkanki stawowe i upośledza czynności stawów, doprowadzając do trwałego inwalidztwa, powoduje także liczne powikłania, w postaci m.in. wysiękowego zapalenia opłucnej, zapalenia mięśnia sercowego, niedokrwistość związaną głównie z niedoborem żelaza, wtórną skrobiawicę nerek, rumień dłoniowy, zapalenia nadtwardówki.
Naukowcy nie potrafią udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co wywołuje to schorzenie. RZS jest chorobą autoagresywną, tzn. związaną z zaburzeniami w pracy układu odporności, który zaczyna atakować i niszczyć stawy. Specjaliści podejrzewają, że chorobę wyzwala jakiś czynnik zakaźny, który inicjuje procesy autoimmunologiczne, ale kto zachoruje na to schorzenie, w głównej mierze decydują czynniki genetyczne. Ryzyko zachorowania zwiększa również palenie papierosów.
Pierwszymi sygnałami mogącymi świadczyć o chorobie są: zmęczenie, bóle mięśni i stawów, stany podgorączkowe. W początkowym okresie choroba obejmuje zwykle stawy nadgarstkowe i stawy drobne rąk i nóg. Pojawia się tzw. sztywność poranna stawów i mięśni, wieczorem z kolei ich ból. Rozwój choroby doprowadza do zniekształceń, deformacji w stawach rąk czy nóg. RZS leczone za późno lub nieprawidłowo prowadzi stopniowo do uszkodzenia stawów i inwalidztwa.
Reumatoidalne zapalenie stawów należy do chorób przewlekłych i nieuleczalnych, przebiega zwykle z okresami zaostrzeń, ale i remisji, kiedy zmiany chorobowe się cofają. Nadzieją dla chorych jest ciągłe rozwijająca się medycyna. Niestety, nie wszyscy pacjenci uzyskują dostęp do nowoczesnej diagnostyki, rehabilitacji czy terapii zgodnej z międzynarodowymi standardami ze względu na ich wysokie koszty. Osoby borykające się z problemami reumatycznymi, w tym RZS, mogą szukać pomocy i wsparcia w stowarzyszeniach grupujących chorych i ich rodziny.
"Nasz Dziennik" 2008-10-30

Autor: wa