Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rządząca koalicja szuka związków z Moskwą w Prawie i Sprawiedliwości

Treść

Rząd szuka związków Prawa i Sprawiedliwości z Rosją. Świadomie próbuje przy tym wymazać z pamięci Polaków to, w jaki sposób Zjednoczona Prawica przez lata ograniczała rosyjskie wpływy.

– Płatni zdrajcy, pachołki Rosji – za tymi słowami premiera Donalda Tuska kryje się jego plan na kampanię i hasło: „PiS=Rosja”.

W tym planie nie ma miejsca na argumenty przeciwko, a te są i padają od dawna. W styczniu 2017 roku ówczesny minister obrony narodowej, Antoni Macierewicz, powitał w Żaganiu pierwszych, stacjonujących w Polsce amerykańskich żołnierzy.

– Czekaliśmy na was długo, dziesiątki lat, (…) często mając poczucie, że jesteśmy jedynymi, którzy bronią cywilizacji od zagrożeń ze Wschodu – mówił Antoni Macierewicz.

W tym samym miesiącu powstał nowy rodzaj sił zbrojnych – Wojska Obrony Terytorialnej. Miesiąc później ówczesny minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski, z mównicy sejmowej wysłał w świat jasną deklaracje.

– Z niepokojem obserwujemy agresywną politykę rosyjską w Europie Wschodniej. Polska (…) nie przystanie na dzielenie naszego kontynentu na strefy wpływów – zapewnił Witold Waszczykowski.

W październiku 2017 roku Sejm przyjął, a prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zwiększeniu wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB. Jednocześnie podejmowano działania mające na celu zerwanie gospodarczej współpracy z Rosją. Na dnie Bałtyku powstało Baltic Pipe, uruchomiony w 2022 roku gazociąg łączący nas z szelfem norweskim.

– Po 30 latach uzależnienia systemowego od importu z Rosji mamy w tej chwili gaz dostępny z Norwegii – wyjaśniał na antenie TV Trwam Piotr Naimski, b. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

W Świnoujściu jest gazoport otwierający Polskę na dostawy skroplonego gazu LNG. Decyzja o budowie zapadła jeszcze za pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości w 2006 roku. Z naszych rafinerii sukcesywnie znika też kremlowska ropa.

– Za czasów Platformy Obywatelskiej prawie 100 proc. ropy było z kierunku rosyjskiego. (…) Nie czekaliśmy na wojnę, tylko w momencie, kiedy wybuchła wojna, 70 proc. ropy szło już z innego kierunku – zwrócił uwagę b. prezes Orlenu, Daniel Obajtek.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości oddał gospodarcze stery państwa z radykalnie ograniczonym wpływem Rosji. Stoi za tym świadomość instrumentalnego wykorzystywania surowców przez Moskwę – powiedział ekonomista, prof. Wojciech Piontek.

– Zawsze musieliśmy liczyć się z tym, że surowce zostaną w pewnym momencie odcięte – podkreślił prof. Wojciech Piontek.

W 2022 roku udało zamknąć się przekop Mierzei Wiślanej. Polska nie jest już zmuszona korzystać z wód terytorialnych putinowskiej Rosji.

– Zrywamy dzisiaj ostatnie pęta w gruncie rzeczy naszego uzależnienia od Związku Radzieckiego, a później od Rosji – mówił ówczesny premier, Mateusz Morawiecki.

– To są konkretne inicjatywy gospodarcze podjęte czy też finalizowane przez władze PiS, które uderzały w interesy Rosji – zauważył prof. Zbigniew Orbik, etyk, filozof polityki.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz wywodzący się z tej partii prezydent regularnie na arenie międzynarodowej wykazywali skale zagrożenia ze Wschodu. Andrzej Duda w ONZ w 2021 roku wytykał Niemcom, że budują z Putinem Nord Stream 2.

– Rosyjski gaz popłynie do Europy Zachodniej, przynosząc kolejne miliardy agresorowi i kompletną bezradność, a wręcz obojętność wobec faktu, że Ukraina od tego momentu jest w jeszcze większym niebezpieczeństwie – wskazał prezydent Andrzej Duda.

W kolejnym roku doszło do rosyjskiej agresji. Politycy PiS-u byli wśród pierwszych przedstawicieli państw, którzy pojechali na Ukrainę. Pomoc przekazana w dwóch latach wojny przekroczyła 20 mld euro. Zarzuty o prorosyjkość partii Jarosław Kaczyńskiego są bezpodstawne – zaznaczył dr Paweł Momro, politolog.

– To odwrócona kalka oskarżeń, które wcześniej PiS formował w stronę Platformy. W tym momencie nie idzie za tym nic konkretnego – mówił dr Paweł Momro.

Premier Mateusz Morawiecki, który reprezentował Polskę na unijnych szczytach, poparł co najmniej 11 pakietów sankcji uderzających w rosyjską machinę wojenną.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 26 maja 2024

Autor: dj