Rząd wspiera muzeum
Treść
Minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, która wczoraj spotkała się z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, zapewniła, że jej obecność tutaj świadczy o poparciu rządu dla tej placówki. Tematem spotkania była współpraca w zakresie badań historycznych.
- Jestem tu obecna i to świadczy o poparciu rządu polskiego dla Muzeum Powstania Warszawskiego i ilustruje znaną już państwu tezę, że nie możemy relatywizować historii - powiedziała Anna Fotyga po spotkaniu z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego Janem Ołdakowskim. Fotyga nawiązała tym samym do niedawnej wypowiedzi Eriki Steinbach, przewodniczącej Związku Wypędzonych, która komentując zastrzeżenia Polski wobec planów budowy Centrum przeciwko Wypędzeniom w Berlinie, dokonała porównania Powstania Warszawskiego i przesiedlenia Niemców po II wojnie światowej.
Fotyga powiedziała, że formą reakcji na tę wypowiedź jest "znacznie szersze niż do tej pory wsparcie przez polską dyplomację działań Muzeum Powstania Warszawskiego".
Podczas spotkania omawiano kwestię współpracy między MSZ a muzeum w zakresie badań historycznych. Zastanawiano się również nad formą współpracy z Andrzejem Sadosiem, niedawno powołanym pełnomocnikiem ds. ochrony i promocji wizerunku Polski w świecie.
MSZ i muzeum przygotowały szereg programów wspierających funkcjonowanie tej placówki oraz służących promowaniu prezentowanych w nim treści. Fotyga powiedziała, że chciałaby, aby muzeum "przyciągało młodych ludzi z całego świata", głównie z sąsiadujących krajów.
Muzeum Powstania Warszawskiego powstało w 2004 r. w 60. rocznicę tego bohaterskiego zrywu wolnościowego. Mieści się w budynku, pieczołowicie odnowionym, dawnej elektrowni tramwajowej. Do utworzenia placówki, po trwających przez wiele lat próbach, walnie przyczynił się ówczesny prezydent stolicy Lech Kaczyński.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2006-08-09
Autor: wa