Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd szykuje się do renegocjacji umowy społecznej z górnikami

Treść

Rząd szykuje się do renegocjacji umowy społecznej z górnikami. Z informacji przekazanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że rządzący planują zwiększyć pomoc publiczną dla polskich kopalń tak, aby do 2031 roku wyniosła 42 mld złotych. Pierwotnie miało to być 29 miliardów. Powodem mają być rosnące koszty restrukturyzacji górnictwa.

W połowie miesiąca do Komisji Europejskiej został złożony zaktualizowany wniosek notyfikacyjny. Prasa wskazuje, iż w Ministerstwie Klimatu  i Środowiska panuje przekonanie, że Polska nie dostanie zgody na taką pomoc i potrzebna będzie renegocjacja umowy społecznej z górnikami.

Porozumienie z 2021 roku dotyczy wygaszenia wydobycia węgla w Polsce do 2049 roku.

Związkowcy nie chcą zmian w umowie – wskazał szef górniczej „Solidarności”, Bogusław Hutek.

– Umowa społeczna wypracowana w bardzo trudnych rozmowach, która wymagała od nas, związkowców, górników, podpisania czegoś takiego, że likwidujemy branżę do 2049 roku. Jest to chyba ewenementem w skali Europy. My się pod tym podpisaliśmy, żeby na tych warunkach zamknąć czy zlikwidować górnictwo węgla kamiennego w Polsce, ale dzisiaj ta umowa jest dla nas – może to złe porównanie, ale tak mówimy – ewangelią i ona ma być realizowana. Jednak już widzimy, że są próby nierealizowania – podkreślił Bogusław Hutek.

Wiele może się wyjaśnić podczas spotkania sygnatariuszy umowy społecznej dla górnictwa, które ma się odbyć na Śląsku w najbliższy poniedziałek.

RIRM

źródło: radiomaryja.pl, 7 października 2024

Autor: dj