Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd przygotował specustawę, która ułatwi uchodźcom zatrudnienie

Treść

Obywatele Ukrainy rzucają pracę w Polsce i jadą walczyć o wolność swojego kraju. W tym czasie branże takie jak transport drogowy, budownictwo i produkcja tracą pracowników. Ich miejsce mogą zająć uchodźcy z Ukrainy. Rząd przygotował specustawę, która ułatwi uchodźcom podjęcie zatrudnienia.


Ponad osiem tysięcy Ukraińców dziennie wyjeżdża z Polski do Ukrainy, by bronić swojego kraju. To sytuacja, która przekłada się na polski rynek pracy – podkreślił prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezary Kaźmierczak.



– Nie mamy pracowników w zawodach męskich – powiedział Cezary Kaźmierczak.



Z powodu wyjazdu ukraińskich pracowników w Polsce zaczyna brakować rąk do pracy przede wszystkim w branży budowlanej, magazynowej, ale także transporcie drogowym – wskazał dyrektor generalny Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego, Andrzej Bogdanowicz. W polskim transporcie na co dzień pracuje ponad 100 tysięcy Ukraińców.



– Ponad 20 tysięcy kierowców już wyjechało z Polski, żeby bronić swojej ojczyzny. Rozumiemy to wszystko. Jest też drugi wątek, że były nasze pojazdy w drodze na Ukrainę i są po tamtej stronie granicy – zwrócił uwagę Andrzej Bogdanowicz.



Firmy odczują brak pracowników z Ukrainy – zaznaczył ekonomista Artur Beń.



– Pracownicy ukraińscy w pewnych segmentach budownictwa, ale też na taśmach przemysłowych odgrywali i odgrywają bardzo znaczącą rolę. Nawet krótkoterminowe zakłócenie działań powoduje brak płynności finansowych – podkreślił Artur Beń.



Jednocześnie do naszego kraju przybywają kolejni uchodźcy. Głównie matki z dziećmi – akcentował premier Mateusz Morawiecki.



– Przez ostatnie sześć dni przeszło przez granicę ukraińsko-polską więcej ludzi niż kiedykolwiek – pół miliona – powiedział premier Mateusz Morawiecki.



Rząd przygotował projekt specustawy, która otworzy dla uchodźców polski rynek pracy. Ukraińcy uzyskają legalne zatrudnienie na podstawie wpisu do rejestru Straży Granicznej – zaznaczyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dla uchodźców przygotowano oferty pracy. Informacje o nich uzyskać można m.in. pod numerem infolinii 19 524.



– 19524. Uruchomiona jest aplikacja mobilna „ePraca”, a także centralna baza ofert pracy – poinformowała minister Marlena Maląg.



Oferty zatrudnienia są specjalnie spersonalizowane – wskazał wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed.



– Wspólnie z pracodawcami działamy, aby oferty pracy były spersonalizowane też pod kątem kobiet, matek – wyjaśnił Stanisław Szwed.



Jak dodał, aby maksymalnie ułatwić formalności, pracodawca chcący zatrudnić uchodźcę z Ukrainy będzie musiał poinformować o tym fakcie jedynie Urząd Pracy. Na pracowników czekają różne branże – zapewnił Cezary Kaźmierczak.



– Restauracje i gastronomia spokojnie są w stanie przyjąć 20-30 tysięcy osób. Około 20 tysięcy osób (kobiet) są w stanie przyjąć hotele – mówił Cezary Kaźmierczak.



Niewykluczone, że Sejm zajmie się projektem specustawy w sprawie pomocy uchodźcom na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,


Drogi Czytelniku naszego portalu,

każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.

Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie

Redakcja portalu radiomaryja.pl

Autor: mj