Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd nie wyklucza podziału Polskich Linii Lotniczych LOT

Treść

Rząd nie wyklucza podziału Polskich Linii Lotniczych LOT. W resorcie infrastruktury pojawił się pomysł wyodrębnienia części zajmującej się przewozami Cargo.

Propozycję przedstawił wiceszef resortu, Maciej Lasek, w wywiadzie dla jednego z portali. Polityk wskazał, że transportem ładunków zajmowałaby się odrębna linia lotnicza. W jego ocenie, zamiast czekać na otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego, można byłoby już teraz wykorzystywać m.in. lotnisko w Katowicach.

Poseł PiS, Kazimierz Smoliński, wskazał, że takie rozwiązanie jest niepotrzebne i ma doprowadzić do rezygnacji z budowy CPK.

Nasz projekt dotyczący Centralnego Portu Komunikacyjnego jest kompleksowym rozwiązaniem problemów komunikacyjnych Polski. Zmiany tego projektu prowadzą do jednego. Nie chcą realizować tego projektu, bo nie jest w interesie naszych sąsiadów, głównie chodzi o Niemcy. Amerykańska firma doradcza wydała opinię o projekcie i bardzo pozytywnie go oceniła. CPK jest bardzo korzystne dla polskiej gospodarki właśnie w aspekcie pasażerskim, ale przede wszystkim Cargo – podkreślił Kazimierz Smoliński.

Pomysł koalicji rządzącej skrytykował były prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny. Maciej Wild ocenił, że wyodrębnienie części do obsługi cargo to niepotrzebne powielanie struktur przewoźnika lotniczego. Dodał, że rządowi nie zależy na tym, aby Polska stała się centrum logistycznym dla całego regionu. Lotnisko CPK miałoby obsługiwać w 2040 roku 1 mln 250 tys. ton towarów.

RIRM

źródło: radiomaryja.pl, 10 lipca 2024

Autor: dj