Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd nie przyspieszy procesu odchodzenia od węgla

Treść

Rząd nie zamierza przyspieszać procesu odchodzenia od węgla. Umowa społeczna będzie w pełni realizowana – zapewniał na Śląsku Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Szef resortu zapowiedział też obniżkę cen prądu dla gospodarstw domowych.

Zawarta między rządem a związkami zawodowymi umowa społeczna wyklucza odejście od węgla do 2049 roku. Jak informował w poniedziałek minister aktywów państwowych, w tej kwestii nic się nie zmienia.

– Zapewniliśmy, że umowa społeczna będzie w pełni realizowana, nie ma żadnych po stronie rządu (po stronie Prawa i Sprawiedliwości) projektów, aby przyspieszać odchodzenie od węgla – wskazał podczas spotkania z sygnatariuszami porozumienia Jacek Sasin.

Jednocześnie zapewnił, że Polska prowadzi szereg działań w zakresie transformacji energetycznej, jednak te projekty są duże i wymagają czasu. Umowa sprzed ponad dwóch lat zakładała również wprowadzenie dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń oraz osłony dla górników odchodzących z pracy. To wymaga zgody Komisji Europejskiej. Unijni urzędnicy dość opieszale zajmują się jednak sprawą umowy notyfikacyjnej. To element politycznej gry – zaznaczył wprost minister Jacek Sasin.

– Jest to element również pewnego planu realizowanego w tej chwili wobec Polski, wobec naszego rządu przez instytucje europejskie. Planu, który polega na tym, aby blokować różnego rodzaju niezbędne działania, a w ten sposób wywierać presję na wyborców w Polsce – przekonywał szef resortu aktywów państwowych.

Minister zapowiedział także, że rząd wprowadzi obniżkę cen energii dla gospodarstw domowych. Uda się to zrobić pomimo zablokowania przez Senat ustawy, która zakładała pięcioprocentową obniżkę cen energii w tym roku.

– Zdecydowaliśmy, aby wprowadzić te korzystne rozwiązania dla polskich rodzin, powodujące, że zapłacą mniej za prąd. Chcemy je wprowadzić drogą rozporządzenia ministra klimatu – podkreślił min. Jacek Sasin.

To alternatywne rozwiązanie pozwoli na jednorazowy upust od cen energii elektrycznej, który wyniesie ponad 120 złotych netto dla gospodarstw domowych.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 11

Autor: mj