Rząd będzie wspierał budownictwo
Treść
Podjęcie kompleksowych działań zmierzających do rozwoju budownictwa mieszkaniowego zapowiada ministerstwo transportu i budownictwa. Informację o bieżącej sytuacji i planowanych działaniach w zakresie budownictwa przedstawiciele resortu zaprezentowali wczoraj na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury.
Przedstawiając główne założenia ministerialnej informacji, wiceminister transportu Piotr Styczeń powiedział, że "Narodowy Spis Powszechny wykazał duży poziom braku lokali mieszkalnych w stosunku do liczby gospodarstw domowych". Według NSP z 2002 r., zasoby mieszkaniowe w Polsce wynosiły 12,5 mln mieszkań liczących 43,4 mln izb, a statystyczny deficyt mieszkań kształtował się na poziomie 1,56 mln. Ponadto nadal duży jest odsetek starych mieszkań wymagających remontu. Jak podkreślił Styczeń, wyniki te pokazują, że konieczna jest szybka reakcja rządu na problem braku mieszkań nowych i zmodernizowanych.
Według przedstawionej przez resort transportu informacji, polityka rozwoju budownictwa mieszkaniowego ma być realizowana w trzech podstawowych obszarach: budownictwa indywidualnego, któremu mają sprzyjać ogólne rozwiązania w tym względzie; budownictwa społecznego, wspierane specjalnym programem finansowym, oraz budownictwa socjalnego, realizowanego przez gminy przy wsparciu finansowym państwa w ramach odrębnego programu.
Budownictwo społeczne ma zostać wsparte na drodze dopłat do oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Program dopłat na pewno zostanie uruchomiony w pierwszym półroczu 2006 r. Podobny system ma wspomóc gminy w zakresie budownictwa komunalnego na cele socjalne. Odpowiednie środki budżetowe zostaną już zabezpieczone w budżecie na rok 2006. Celem zachęcenia do inwestycji mieszkaniowych rząd zamierza wynegocjować na forum Unii Europejskiej utrzymanie obniżonej stawki VAT na materiały budowlane również po upływie okresu przejściowego z końcem 2007 r.
Obok popierania budowy nowych mieszkań będą podejmowane remonty istniejących zasobów. Przeznaczone na ten cel środki unijne muszą być uzupełnione przez środki krajowe. Przez te ostatnie należy rozumieć nie tylko pieniądze publiczne, lecz także te pochodzące od firm deweloperskich, banków itp. W nadchodzącym roku wygaśnie co prawda ulga remontowa, ale ma ona być częściowo zrekompensowana zwrotem VAT-u znajdującego się w materiałach budowlanych. Niebawem planowane jest opracowanie "kompleksowego programu wspierania remontów i rewitalizacji". Nie jest wykluczone, że ulga remontowa powróci po 2007 r.
Wiceminister Styczeń podkreślił, że konieczne jest aktywne uczestnictwo gmin w dziedzinie zwiększenia budownictwa mieszkalnego. Chodzi tutaj o kwestię planów zagospodarowania przestrzennego koniecznych do prowadzenia inwestycji, a znaczny odsetek gmin ich nie posiada. Resort transportu ze swej strony zgłosi projekt nowelizacji ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, która ma uprościć procedury planistyczne.
Według założeń rządu, realizacja takiego programu mieszkaniowego pozwoli na podwojenie obecnie osiąganych wyników w perspektywie kilku lat i dalsze utrzymanie dynamicznego wzrostu. Za cztery lata planuje się oddawanie co najmniej 160-170 tys. mieszkań rocznie, a w kolejnych latach liczba ta będzie rosnąć o 20 proc. rocznie.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2005-11-24
Autor: ab