Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rymanów w rękach samorządu

Treść

Samorząd Województwa Podkarpackiego jest od dzisiaj właścicielem spółki uzdrowiskowej Rymanów-Zdrój. Umowę o nieodpłatnym przekazaniu pełnego pakietu akcji uzdrowiska podpisano dziś w południe w odnowionym obiekcie sanatorium „Maria” wchodzącym w skład spółki uzdrowiskowej Rymanów-Zdrój.

Gotowość przejęcia majątku uzdrowiska w Rymanowie-Zdroju wyrazili w sierpniu 2012 r. radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Zarząd województwa zobowiązał się do zachowania dotychczasowego statusu, a więc leczniczej działalności uzdrowiskowej, oraz zadeklarował realizację planu inwestycyjnego spółki przez najbliższe pięć lat.

Uzdrowisko nie powinno być problemem dla samorządu Podkarpacia, gdyż jest spółką, która przynosi zyski, posiada środki na realizację bieżących potrzeb i nadal powinno się rozwijać. Rymanów-Zdrój dysponuje blisko tysiącem miejsc dla pacjentów ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, układu krążenia czy ruchu.

Na przestrzeni ostatnich lat w uzdrowisku, które zatrudnia ok. pięciuset osób, przeprowadzono szereg inwestycji, które poprawiają zakres świadczonych tu usług. W planach są kolejne przedsięwzięcia, m.in. poprawa standardu bazy noclegowej oraz wzmocnienie usług dla dzieci.

Warto bowiem przypomnieć, że kiedy zainteresowanie lecznictwem sanatoryjnym dzieci w Polsce, związane m.in. z utrzymywaniem szkół uzdrowiskowych i etatów nauczycielskich, spada – Rymanów-Zdrój jest jednym z nielicznych kurortów, gdzie nie zrezygnowano z tej formy usług. Obecnie uzdrowisko dysponuje ok. 180 miejscami dla dzieci w wieku szkolnym. To jednak znacznie mniej niż dawniej, kiedy mogło tu przebywać nawet do tysiąca dzieci. Zwiększenie liczby miejsc dla najmłodszych to wyzwanie, ale z drugiej strony też dodatkowe dochody.

Na modernizację i wymianę sprzętu oczekują zakłady przyrodolecznicze w sanatoriach „Zimowit” i „Eskulap”, a także wytwórnia wody mineralnej. W programie inwestycyjnym jest także budowa basenu. Zarząd województwa podkarpackiego nie wyklucza też rozwoju usług komercyjnych i produkcji kosmetyków, które powinny stanowić dodatkowy zysk uzdrowiska.

Środki na inwestycje mają pochodzić z zysków, pieniędzy pozyskanych w ramach programów unijnych oraz z budżetu województwa. Nie należy się jednak spodziewać rozwoju tej branży w najbliższym czasie, gdyż środki dostępne na poziomie województwa, zapisane w regionalnej perspektywie finansowej, zostały już rozdysponowane.

Komunalizacja uzdrowiska w Rymanowie to także większy dostęp społeczeństwa do lecznictwa uzdrowiskowego.

– Samorządowi województwa podlegają szpitale i inne placówki służby zdrowia, dlatego przejęcie kurortu pod pieczę zarządu województwa może być doskonałym uzupełnieniem usług zdrowotnych o element rehabilitacji – uważa Wiesław Bek, rzecznik marszałka województwa podkarpackiego.

Władze samorządowe województwa chcą, żeby pacjenci zgodnie ze wskazaniami medycznymi trafiali do podkarpackich uzdrowisk. Do tego potrzebne jest włączenie uzdrowiska w system opieki zdrowotnej całego województwa. Po Ciechocinku, Kołobrzegu i Busku-Zdroju Rymanów-Zdrój jest czwartym uzdrowiskiem w Polsce, którego właścicielem jest samorząd wojewódzki.

Tymczasem wciąż nie wiadomo, kto będzie właścicielem uzdrowiska w Horyńcu- Zdroju. Ministerstwo Skarbu Państwa nadal prowadzi rozmowy z potencjalnym inwestorem, którym jest Specjalistyczny Gabinet Reumatologiczny Lekarz Medycyny Beata Bogusz-Dukacz z siedzibą w Horyńcu-Zdroju i Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Dukat Witold Dukacz z siedzibą w Lubaczowie. Przeciwko sprzedaży uzdrowiska protestuje załoga, która nie zgadza się na sprzedaż kurortu za siedem milionów złotych. W jej ocenie, proces prywatyzacyjny nie jest do końca wiarygodny, a prywatny inwestor nie gwarantuje rozwoju uzdrowiska. Pracownicy oflagowali budynek i domagają się zamknięcia procesu prywatyzacyjnego bez rozstrzygnięcia. Chcą, by podobnie jak w Rymanowie uzdrowisko w Horyńcu przeszło pod władanie samorządu Podkarpacia, który wyraził taką gotowość.

Nasz Dziennik Środa, 30 stycznia 2013

Autor: jc