Ruszyły Wrocławskie Dni Duszpasterskie
Treść
Ks. abp Stanisław Gądecki omówił program duszpasterski na rok 2014/2015 (FOT. M. ZYGMUNT)
Kilkuset kapłanów i pracowników katechezy z całego kraju uczestniczy w XLIV Wrocławskich Dniach Duszpasterskich. Tematyka tego sympozjum przygotowywanego przez Papieski Wydział Teologiczny jest związana z programem zbliżającego się nowego roku duszpasterskiego. Wykłady, konwersatoria i konferencje wieczorne przebiegają pod hasłem „W służbie małżeństwu i rodzinie”.
Omawiając program duszpasterski na rok 2014/2015 „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i zarazem Komisji Duszpasterstwa tego gremium ks. abp Stanisław Gądecki podkreślił, że ten pogram wyznaczają cztery cele: ewangelizacyjny, inicjujący, formacyjny i społeczny. – „Nawrócić się” to znaczy szukać nowego stylu życia, pogodzić się z tym, że musimy pokornie zawierzyć się miłości innego człowieka – mówił ksiądz arcybiskup. Dodał, że niezwykle istotne jest wskazywanie na znaczenie sakramentu pojednania. Wskazywał, iż ważnym celem jest w tej mierze posługa konfesjonału z głoszeniem Słowa Bożego oraz potrzeba pokuty, wynagradzania za grzechy.
Prezentując wykład „Antropologiczny horyzont małżeństwa i rodziny”, ordynariusz świdnicki ks. bp prof. dr hab. Ignacy Dec wskazał, że małżeństwo i rodzina są społecznością naturalną powołaną do życia przez Boga Stwórcę. – U podstaw ich istnienia i funkcjonowania leży fundamentalna prawda o człowieku jako osobie. Wizja małżeństwa i rodziny zależna jest od koncepcji człowieka, jaką przyjmujemy w kulturze, a w szczególności w nauce, filozofii, etyce, sztuce i religii – mówił biskup świdnicki. Zwrócił uwagę, że kierunki antropologiczne inspirowane horyzontalną wizją człowieka szermują dzisiaj wzniosłymi hasłami, zgłaszając pretensje do prezentowania nowoczesnej, atrakcyjnej – według nich – jedynie wartościowej wizji człowieka. – Humanizmy horyzontalne, ateistyczne, dawne i dzisiejsze posiadają wielkie ambicje dysponowania tzw. naukową prawdą o człowieku, zgłaszają pretensje do monopolu na pełną prawdę o człowieku. Deklarują swoją nowoczesność, wolność od wpływów religijnych i ideologicznych. W rzeczywistości zaś przez swoją zawężoną, okrojoną, redukcyjną wizję człowieka stają się w wielu przypadkach narzędziem służącym do podbudowywania niesprawiedliwego prawodawstwa dotyczącego np. aborcji czy eutanazji, są po prostu ogromnym zagrożeniem dla pokoju – zaznaczył ks. bp Dec. Dodał, iż te systemy myślowe są niebezpieczne, gdyż fałszują prawdę o człowieku, wypaczają prawdę o jego wolności, godności oraz podstawowych prawdach i obowiązkach.
Dzisiaj, w drugim dniu sympozjum, o współczesnych koncepcjach małżeństwa mówić będzie ks. prof. dr hab. Jarosław Merecki SDS z Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Rzymie, a o kulturowych zagrożeniach tożsamości rodziny o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Formy duszpasterskiej troski Kościoła o małżeństwo i rodzinę przedstawi natomiast ks. dr Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy KEP.
Marek Zygmunt, Wrocław
Nasz Dziennik, 28 sierpnia 2014
Autor: mj