Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rurociąg do Chin

Treść

Premier Rosji Władimir Putin otworzył wczoraj rosyjski odcinek rurociągu, którym syberyjska ropa naftowa popłynie do Chin - pierwsze baryłki do końca roku. Podczas ceremonii szef rosyjskiego rządu podkreślił, iż projekt ten stanowi ważną przeciwwagę dla tradycyjnych europejskich odbiorców surowców z Moskwy.
Uroczystość oficjalnego otwarcia rurociągu naftowego odbyła się w miejscowości Skoworodino, w obwodzie amurskim, gdzie Putin zatrzymał się w ramach swojej podróży po rosyjskim Dalekim Wschodzie (szef rządu Rosji odbywa ją za kierownicą żółtej łady kaliny sport, udostępnionej mu przez zakłady w AwtoWAZ w Togliatti). Putin oświadczył, że projekt ten ma olbrzymie znaczenie dla Rosji, gdyż pozwoli jej zdywersyfikować eksport tego strategicznego surowca, a także umocnić współpracę energetyczną z Chinami. W tym miejscu przypomniał także, iż "chińscy partnerzy biorą udział w wydobyciu ropy na terytorium Rosji, a rosyjskie koncerny mają udziały w rafineriach i sieciach dystrybucyjnych w Chinach". - To jest dla nas ważny projekt, ponieważ zaczynamy urozmaicać sprzedaż naszych zasobów energetycznych. Obecnie głównymi odbiorcami są nasi europejscy partnerzy, którzy kupują 120-130 mln ton ropy naftowej - powiedział rosyjski premier.
Dzięki nowemu rurociągowi do krajów Azji i regionu Pacyfiku popłynie 30 mln ton tego surowca, zaś w przyszłości o 20 mln ton więcej. - To jest znacząca konkurencja dla europejskiego szlaku - dodał Putin. Wyraził także przekonanie, że rosyjska ropa popłynie rurociągiem do Chin jeszcze w tym roku. Odnosząc się do tych słów, wicepremier Igor Sieczi, który odpowiada za sferę energetyczną, zapewnił, że chiński odcinek magistrali zostanie oddany do użytku już pod koniec września, gdyż na ten czas planowane jest wykonanie ostatniego spawu na chińskim odcinku rury.
Rurociąg ze Skoworodina do granicy z Chińską Republiką Ludową jest odgałęzieniem budowanej magistrali Syberia Wschodnia - Ocean Spokojny (WSTO), która ma umożliwić Rosji wejście na rynki USA oraz krajów Azji i regionu Pacyfiku. Rosyjski odcinek rury liczy 72 km, zaś chiński - 930 kilometrów. Budowa jest następstwem zawartego w lutym 2009 roku kontraktu między Rosnieftem i Transnieftem a chińskim CNPC. Na mocy tego porozumienia strona chińska przyznała dwóm rosyjskim koncernom kredyt w wysokości 25 mld USD. Ze swej strony Rosja zobowiązała się zaś do dostarczania Chinom przez 20 lat (od 2011 do 2030 roku) 15 mln ton tego surowca rocznie.
WSTO łączy pola naftowe Syberii Zachodniej i Wschodniej z portami Kraju Przymorskiego. W sumie liczy 4188 kilometrów. Jego budowa ruszyła w kwietniu 2006 roku. Docelowa przepustowość rurociągu ma wynieść 80 mln ton rocznie.
Marta Ziarnik, PAP, Reuters
Nasz Dziennik 2010-08-30

Autor: jc