Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ruchoma szopka

Treść

W kościele Ojców Kapucynów w Łomży tradycyjnie od Pasterki można podziwiać największą w regionie północno-wschodniej Polski ruchomą szopkę. Pięknie prezentuje się również, uruchomiona w tym roku po generalnym remoncie, szopka w warszawskim kościele Ojców Kapucynów przy ulicy Miodowej.

W łomżyńskiej 60-letniej szopce jest niemal pięćdziesiąt ruchomych postaci, m.in. Mieszko I, święty Wojciech, Władysław Jagiełło, królowa Jadwiga i król Jan III Sobieski z husarią. Z bardziej współczesnych postaci można zobaczyć Papieża Jana Pawła II, Benedykta XVI i biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka. W szopce umieszczono też figurę św. Brunona z Kwerfurtu - patrona diecezji. Główne uroczystości 1000-lecia jego męczeńskiej śmierci obchodzone będą w diecezji łomżyńskiej w czerwcu 2009 roku. Autorem łomżyńskiej szopki jest brat Pius, który podobną, ale większą szopkę skonstruował również w warszawskim domu Ojców Kapucynów przy ulicy Miodowej.
Postaci w łomżyńskiej szopce uruchamiane są poprzez system przekładni i małych wózeczków, które służą do przemieszczania figurek po określonych torach. Dzięki dodatkowym mechanizmom mogą też poruszać głowami i zdejmować czapki. Tło szopki stanowią m.in. Betlejem, krajobraz Asyżu, Watykan, ale też pejzaże Kurpiowszczyzny i miejski pejzaż Łomży. Szopka, po gruntownym remoncie w roku 2007, prezentuje się bardzo okazale, budzi podziw i zainteresowanie nie tylko małych, ale i dorosłych mieszkańców Łomży.
Dzięki pracom konserwatorskim zespołu z Łomży, którym kieruje scenograf Teatru Lalki i Aktora, a zarazem artysta malarz Przemysław Karwowski, od Świąt Bożego Narodzenia również mieszkańcy stolicy mogą podziwiać zmodernizowaną ruchomą szopkę w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Warszawie przy ul. Miodowej. Drugi etap prac trwał dwa miesiące. Pojawił się nowy korowód postaci warszawskich. Chrystusowi oddają pokłon m.in. król Zygmunt III Waza, bohaterski szewc z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 r. Jan Kiliński, książę napoleoński Józef Poniatowski, podchorąży Powstania Listopadowego Piotr Wysocki, Stefan Starzyński, prezydent broniącej się przed hitlerowcami w 1939 r. stolicy, i poeta Powstania Warszawskiego Krzysztof Kamil Baczyński. Odnowiona szopka przedstawia dodaną scenę z okresu sierpnia i września 1944 r. - powstańca wśród spalonych ruin kamienic Starego Miasta.
Adam Białous
"Nasz Dziennik" 2009-01-02

Autor: wa