Ruch w urzędach pracy
Treść
Liczba bezrobotnych zmniejszyła się zarówno w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca, jak i sprzed roku, jednak bez pracy wciąż pozostaje olbrzymia rzesza obywateli naszego kraju. W końcu października w urzędach pracy zarejestrowanych było ponad 2,7 mln osób.
W urzędach pracy w październiku był większy ruch niż przed rokiem. Odnotowano większą liczbę bezrobotnych nowo zarejestrowanych, ale również więcej osób się wyrejestrowało. Do urzędów pracy zgłoszono natomiast mniej ofert pracy niż we wrześniu tego roku. W październiku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 17,3 proc. Oznacza to spadek liczby bezrobotnych w stosunku do września tego roku o 48 tys. osób - wtedy stopa bezrobocia wyniosła 17,6 proc., a w porównaniu z październikiem zeszłego roku o 226 tys. Ogółem liczba bezrobotnych zarejestrowanych pod koniec października w urzędach pracy wyniosła 2 mln 712 tys. osób. - Utrzymują się pozytywne tendencje na rynku pracy, wzrasta zatrudnienie w przedsiębiorstwach, ale jest ono nadal na poziomie niższym niż w 2000 roku - uważa prezes GUS Tadeusz Toczyński.
Co jednak dostrzega statystyka, trudne jest do zauważenia przez przeciętnego obywatela. Przy tak wysokim poziomie bezrobocia opisane zmiany są praktycznie nieodczuwalne. Na spadek liczby bezrobotnych wpłynęła też dodatkowo emigracja zarobkowa Polaków. Bez zmian biegunami polskiego bezrobocia pozostają województwa warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie i lubuskie, gdzie stopa bezrobocia wyraźnie przekracza 20 proc. Najmniejszy odsetek notują natomiast województwa: małopolskie - 13,4 proc. i mazowieckie - 13,7 proc.
Bez prawa do zasiłku pozostawało w październiku aż 87,5 proc. bezrobotnych, czyli prawie 2,4 mln osób.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2005-11-28
Autor: mj