Rozważają ekstradycję Michnika
Treść
IPN rozważa wniesienie wniosku o ekstradycję byłego stalinowskiego sędziego wojskowego Stefana Michnika, mieszkającego od 1968 r. w Szwecji. Pod koniec grudnia zeszłego roku postawiono mu zarzut bezprawnego przedłużania aresztu wobec więźnia.
Pion śledczy warszawskiego IPN wydał pod koniec grudnia zeszłego roku postanowienie o postawieniu Stefanowi Michnikowi-Szechter zarzutu udziału w bezprawnych działaniach przedłużenia aresztu wobec Józefa Stemlera. Był on wiceministrem informacji w Delegaturze Rządu na Kraj i został uniewinnionego w moskiewskim "procesie szesnastu" Polskiego Państwa Podziemnego w 1945 roku. IPN w dalszym ciągu sprawdza, czy także w innych przypadkach Michnik nie naruszył prawa, pozbawiając wolności innych osób. - Po zakończeniu tych czynności zapadnie decyzja, czy występować o ewentualną ekstradycję do Szwecji - tłumaczy prokurator Marek Klimczak z pionu śledczego warszawskiego oddziału IPN. Klimczak podkreślił, że trudno na gruncie prawa karnego postawić zarzuty sędziemu celowego, bezprawnego skazania danej osoby na mocy spreparowanych dowodów.
Michnik-Szechter w okresie stalinowskim był sędzią w Wojskowym Sądzie Rejonowym w Warszawie, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego składów sędziowskich w sfingowanych procesach orzekających często karę śmierci na żołnierzach AK, NSZ i podziemia antykomunistycznego. Jest on przyrodnim bratem Adama Michnika, redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".
ZB
"Nasz Dziennik" 2007-01-30
Autor: wa