Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rozpoczęła się nowa matura

Treść

317 tys. uczniów przystąpiło wczoraj w całym kraju do egzaminu dojrzałości, który po raz pierwszy odbywa się w tym roku według nowych zasad. Matura rozpoczęła się od egzaminów ustnych, które potrwają do 29 kwietnia.
Od 4 do 31 maja będzie trwała część pisemna nowej matury. Minister edukacji Mirosław Sawicki poinformował wczoraj, że uczniowie, którzy z przyczyn losowych nie będą mogli zdawać matury w terminie wyznaczonym przez komisję egzaminacyjną, będą mogli przystąpić do egzaminu dojrzałości w dodatkowym terminie w czerwcu. Harmonogram dodatkowych egzaminów zostanie podany do 6 czerwca. W poprzednim roku w późniejszym terminie z przyczyn losowych maturę zdawało 240 uczniów. Nowa matura, w przeciwieństwie do starej, rozpoczyna się od egzaminu ustnego, na którym uczniowie obowiązkowo muszą zdać język polski i wybrany język obcy. Uczniowie wybierają poziom egzaminu ustnego - podstawowy lub rozszerzony. Na tym samym poziomie muszą później zdawać egzamin pisemny, który jest obowiązkowy z języka polskiego, obcego i wybranego przez ucznia przedmiotu. Podczas egzaminu ustnego z języka polskiego maturzyści nie losowali - jak dotychczas - kartek z trzema pytaniami, lecz przez kwadrans prezentowali przygotowany przez siebie temat, który wybrali już we wrześniu. Potem przez 10 minut odpowiadali na pytania komisji egzaminacyjnej dotyczące prezentacji. Aby zaliczyć egzamin ustny, trzeba zdobyć 30 proc. punktów. Maturzyści z warszawskiego XVIII Liceum Ogólnokształcącego byli zadowoleni ze swoich prezentacji. Tradycyjnie skarżyli się jedynie na początkową tremę. - Nowa ustna matura jest chyba prostsza niż stary egzamin. Najtrudniejsza część egzaminu to pytania komisji - wskazywali uczniowie po wczorajszych egzaminach. W X Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie maturzyści byli zadowoleni, choć podkreślali, że 15 minut na przedstawienie pracy, z uwzględnieniem filmów czy innych materiałów multimedialnych, to za mało.
Według wielu nauczycieli, nowa matura z języka polskiego jest zbyt prosta. Zdaniem ministra Sawickiego i wiceminister edukacji Anny Radziwiłł, nowa formuła egzaminu ustnego i pisemnego kładzie nacisk na umiejętności i samodzielność myślenia, co wyklucza przyswajanie dużej ilości wiedzy, ale wyłącznie na pamięć i bez zrozumienia.
Kolejnym obowiązkowym przedmiotem zdawanym ustnie jest wybrany język obcy. Dodatkowo można zdawać też drugi język obcy na poziomie rozszerzonym. Uczniowie decydują się na zdawanie dodatkowego egzaminu, gdyż niektóre uczelnie wyższe stawiają taki warunek przy rekrutacji na studia. Ci, którzy nie zaliczyli wczorajszego egzaminu ustnego, przystąpią do egzaminów pisemnych, ponieważ niezdane przedmioty mogą spróbować zaliczyć w następnej (zimowej) sesji egzaminacyjnej.

Główne zmiany
Nowy egzamin maturalny składa się z części ustnej, ocenianej w szkole, oraz z części pisemnej, ocenianej przez egzaminatorów wpisanych do ewidencji prowadzonej przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Do nowej matury przystąpili w tym roku absolwenci liceów ogólnokształcących i liceów profilowanych. W następnych latach obejmie ona również absolwentów techników, uzupełniających liceów ogólnokształcących i techników uzupełniających. Nowy egzamin maturalny jest egzaminem zewnętrznym, jednakowym w całym kraju. Ustalenie dodatkowych kryteriów dla wszystkich absolwentów szkół ma umożliwić wyższym uczelniom przyjmowanie ich na studia bez dodatkowych egzaminów wstępnych. Wyższe szkoły nie mają prawa egzaminować kandydata z przedmiotu, który zdał na nowej maturze, mogą jedynie przeprowadzić testy predyspozycji. Wiele uczelni skorzystało z tej możliwości.
Beata Andrzejewska

"Nasz Dziennik" 2005-04-19

Autor: ab