Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rozmowa XV z abba Nesterosem. O Bożych charyzmatach

Treść

Nigdy więc nie powinniśmy podziwiać kogoś z powodu cudu, którego dokonał, tylko zwrócić uwagę, czy w swoim życiu osiągnął doskonałość, wykorzeniając całkowicie swoje wady i postępując nienagannie.

Nigdy więc nie powinniśmy podziwiać kogoś z powodu cudu, którego dokonał, tylko zwrócić uwagę, czy w swoim życiu osiągnął doskonałość, wykorzeniając całkowicie swoje wady i postępując nienagannie.

Doskonałości nie można bowiem osiągnąć dla wywołania podziwu u innych, czy w jakikolwiek inny sposób, – zawsze jest ona łaską, której Bóg udziela każdemu według jego wysiłku.

To jest właśnie ta „wiedza praktyczna”, którą Apostoł nazywa również „miłością”, i którą, mocą swego autorytetu, każe nam cenić ponad wszystkie języki ludzi i aniołów, ponad wszelką możliwą wiarę, zdolną nawet przenosić góry, ponad wszelką wiedzę, dar prorokowania, rozdanie na jałmużnę całej majętności, a nawet ponad chwałę męczeństwa / Św. Jan Kasjan

 

Słuchasz fragmentu książki Rozmowy z Ojcami, tom 2 św. Jana Kasjana / Czyta: Franciszek Wytych OSB / Słuchaj podcastów

Św. Jan Kasjan (ok. 365–435) jeden z największych autorytetów w monastycyzmie zachodnim. Urodzony w Dobrudży (na terenie dzisiejszej Rumunii i Bułgarii), od młodości zafascynowany życiem monastycznym. Mając 18 lat wyruszył do Palestyny (383), gdzie wstąpił do klasztoru. Razem z Germanusem, swoim przyjacielem, udał się do Egiptu (Nitria, Cele, Sketis), gdzie spotkał się i rozmawiał z najsłynniejszymi Ojcami Pustyni. W 400 roku wyjechał do Konstantynopola, gdzie zaprzyjaźnił się ze św. Janem Chryzostomem. W roku 405 pojechał do Rzymu, szukając u papieża wsparcia dla prześladowanego Jana. Tu spotkał i zaprzyjaźnił się z diakonem Leonem, późniejszym papieżem Leonem Wielkim. Stąd wyjechał do Marsylii w 416 roku, gdzie założył dwa klasztory: męski i żeński. Napisał: „Reguły”„Rozmowy z Ojcami”; „O wcieleniu Pańskim przeciw Nestoriuszowi”.

 

Żródło: cspb.pl,

 

Autor: mj