Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rozmowa V z abba Serapionem. O ośmiu wadach głównych

Treść

Do owej gromady najbardziej sędziwych starców należał również mąż imieniem Serapion, ozdobiony nadzwyczajnym darem rozpoznawania. Myślę, że warto przelać na papier przeprowadzoną z nim rozmowę.

Do owej gromady najbardziej sędziwych starców należał również mąż imieniem Serapion, ozdobiony nadzwyczajnym darem rozpoznawania. Myślę, że warto przelać na papier przeprowadzoną z nim rozmowę. Gdy nalegaliśmy, aby nam coś opowiedział o wadach, o tym, w jaki sposób próbują nami zawładnąć, jakie są ich źródła i przyczyny, rozpoczął następująco:

Istnieje osiem wad głównych, które napastują rodzaj ludzki: pierwsza – łakomstwo lub zachłanność żołądka, druga – nieczystość, trzecia – chciwość lub miłość pieniędzy, czwarta – gniew, piąta – smutek, szósta – lenistwo lub przygnębienie i zniechęcenie serca, siódma – próżność lub chełpliwość, ósma – pycha / Św. Jan Kasjan

Słuchasz fragmentu książki Rozmowy z Ojcami, tom 1 św. Jana Kasjana / Czyta: Franciszek Wytych OSB / Słuchaj podcastów

Św. Jan Kasjan (ok. 365–435) jeden z największych autorytetów w monastycyzmie zachodnim. Urodzony w Dobrudży (na terenie dzisiejszej Rumunii i Bułgarii), od młodości zafascynowany życiem monastycznym. Mając 18 lat wyruszył do Palestyny (383), gdzie wstąpił do klasztoru. Razem z Germanusem, swoim przyjacielem, udał się do Egiptu (Nitria, Cele, Sketis), gdzie spotkał się i rozmawiał z najsłynniejszymi Ojcami Pustyni. W 400 roku wyjechał do Konstantynopola, gdzie zaprzyjaźnił się ze św. Janem Chryzostomem. W roku 405 pojechał do Rzymu, szukając u papieża wsparcia dla prześladowanego Jana. Tu spotkał i zaprzyjaźnił się z diakonem Leonem, późniejszym papieżem Leonem Wielkim. Stąd wyjechał do Marsylii w 416 roku, gdzie założył dwa klasztory: męski i żeński. Napisał: „Reguły życia mnichów”; „Rozmowy z Ojcami”; „O wcieleniu Pańskim przeciw Nestoriuszowi”.

Żródło: cspb.pl,

Autor: mj