Rozbieżności w sprawie pracy i konstytucji
Treść
O stosunkach polsko-austriackich, konstytucji Unii Europejskiej, a także otwarciu rynku pracy przez Austrię dla nowych członków UE rozmawia w Austrii marszałek Sejmu Marek Jurek. Rozpoczął on wczoraj 2-dniową wizytę w tym kraju, który przewodniczy obecnie pracom Unii.
Wizytę w Austrii rozpoczął od spotkania z członkami Stałej Podkomisji Parlamentarnej do spraw Unii Europejskiej. Podczas rozmów marszałek Jurek zachęcał austriackich polityków do otwarcia tamtejszego rynku pracy. Jednak przewodniczący Rady Narodowej Andreas Khol odpowiedział, że Austria w najbliższym czasie nie zamierza zmienić zdania w tej kwestii. Swoje stanowisko uzasadniał tym, że w kraju jest duże bezrobocie. Nie podał także konkretnej daty ewentualnego otwarcia tamtejszego rynku pracy.
Rozbieżności w stanowisku Polski i Austrii zarysowały się także w kwestii konstytucji unijnej. - Uważamy, że wobec weta Francji i Holandii procedura ratyfikacji jest zamknięta. Austria tymczasem już ratyfikowała traktat - powiedział Marek Jurek. Jednocześnie marszałek wyraził żal, iż nie było należytej debaty na temat odwołania do chrześcijańskich korzeni Europy.
Poruszono również sprawę bezpieczeństwa energetycznego państw europejskich oraz aspiracji Ukrainy związanych z kwestią wejścia do UE. Marszałek podkreślił, że państwo to stoi na rozdrożu. - Trzeba dać Ukrainie jasny i czytelny sygnał, że Unia gotowa jest do rozmów. Tymczasem politycy są bardzo ostrożni - stwierdził. Na pytanie o integrację Ukrainy ze strukturami euroatlantyckimi odpowiedział, że to bardzo długi proces. Zastrzegł, że wcześniej Ukraina musi uzyskać status kraju o gospodarce wolnorynkowej i spełnić wiele innych wymagań.
Przewodniczący Khol zaprosił marszałka do złożenia wizyty w Austrii podczas pielgrzymki do tego kraju Ojca Świętego Benedykta XVI, zaplanowanej na przyszły rok.
Andrzej Kulesza, Wiedeń
"Nasz Dziennik" 2006-05-05
Autor: ab