Różaniec Filipińczyków za Polskę
Treść
Pierwszego maja, w rocznicę beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II, wierni Kościoła na Filipinach obejmą modlitwą różańcową Polskę. Wpisuje się ona w krucjatę "Miliona róż dla świata", dwustudniowej modlitwy w intencjach państw na wszystkich kontynentach.
Gotowość do dwustudniowej modlitwy różańcowej miliona Filipińczyków zadeklarował na konferencji prasowej 8 września 2011 roku Howard Q. Dee, wiceprzewodniczący Krucjaty Różańcowej Rodziny, zwracając uwagę, że "prawie w każdym kraju na świecie Kościół katolicki konfrontuje się z siłami zła i sekularyzmem". O jedynej broni wiernych mówił ks. abp Socrates Villegas, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Katechizacji i Katolickiej Edukacji. - Tylko modlitwa może zmienić świat - przypomniał, zwracając uwagę, że "tylko ci, którzy się modlą, mogą zmienić los narodów". - Nie może być pokoju na świecie bez modlitwy - stwierdził cytowany przez agencję ZENIT metropolita archidiecezji Lingayen-Dagupan, zapraszając przed kilkoma miesiącami Filipińczyków do jak najliczniejszego włączenia się w krucjatę modlitwy.
Pierwszym dniem modlitwy był 7 października 2011 roku, kiedy to Kościół katolicki obchodzi uroczystość Matki Bożej Różańcowej. Przez dwieście kolejnych dni milion Filipińczyków odmawia tajemnice Różańca, obejmując intencje: pokoju na świecie, zaprzestania prześladowań, wolności religijnej tam, gdzie wierni nie mają możliwości praktykowania wiary, zaprzestania prześladowań i dyskryminacji chrześcijan, a także w intencji wzajemnej miłości. - Pięcioma częściami Różańca za poszczególne państwa świata modlimy się od poniedziałku do soboty - mówi Gina z Sekretariatu Krucjaty Różańcowej Rodziny. Dodaje, iż niedzielna modlitwa jest odmawiana w intencji ich rodzin i kraju. Angola była pierwszym krajem, który Filipińczycy otoczyli modlitwą. Kolejno intencje ofiarowano za państwa kontynentu afrykańskiego, Bliskiego Wschodu, Ameryki i Azji. O tym, że modlitwa różańcowa jest skutecznym i prostym instrumentem walki ze złem, wielokrotnie przypominał bł. Jan Paweł II. Na jej znaczenie zwrócił także uwagę cytowany przez agencję ZENIT ks. bp Nereo Odchimar, przewodniczący Konferencji Episkopatu Filipin i biskup diecezji Tandag. - To bardzo prosty instrument, ale ta prostota otwiera nam drzwi do trwałego pokoju na świecie, który wprowadzi nas na drogę uzdrowienia naszych narodów - mówił. Przygotowania do dzieła modlitewnego trwały już od września 2011 roku. Poprzedzone zostały specjalnymi katechezami we wszystkich diecezjach kraju. W szczególnej kampanii biorą również udział młodzi Filipińczycy. - To niezwykła okazja, aby zachęcić naszą młodzież i dzieci do zwrócenia uwagi na znaczenie tej pięknej modlitwy Kościoła - zachęcał ks. abp Villegas. Szczególnym dniem modlitwy młodzieży z Filipin był 11 listopada. Wówczas we wszystkich szkołach i uniwersytetach w kraju młodzież włączyła się w podarunek róż dla Maryi. Modlitwa zakończy się 31 maja 2012 roku. Wówczas Filipińczycy obchodzą święto Matki Bożej Wszystkich Narodów i będą modlić się w intencjach swojego kraju.
Agnieszka Gracz
Nasz Dziennik Piątek, 27 kwietnia 2012, Nr 99 (4334)
Autor: au