Rowerem po fortach
Treść
Na przełomie września i października br. w okolicach Przemyśla zostanie otwarta forteczna trasa rowerowa. Projekt realizowany przez gminy: Krasiczyn, Medyka, Orły, Przemyśl, Żurawica oraz Gminę Miejską Przemyśl ma na celu ożywienie ruchu turystycznego w rejonie przygranicznym, w oparciu o pierścień fortów słynnej niegdyś Twierdzy Przemyśl.
Jak poinformował nas Witold Wołczyk z kancelarii prezydenta miasta Przemyśla, realizacja projektu zakłada wytyczenie trasy rowerowej, określenie liczby i rodzaju tablic informacyjnych, opracowanie i wykonanie mapy trasy rowerowej wraz z opisem przebiegu trasy i czasu przejazdu oraz charakterystycznych punktów, a także krótką informacją o historii fortów - również tych, które znajdują się po stronie ukraińskiej. Partnerem projektu jest miasto Mościska na Ukrainie, w którego obrębie znajduje się kilka obiektów fortecznych. Inicjatorzy współpracy zakładają przekazanie doświadczeń zebranych w trakcie tworzenia fortecznej trasy rowerowej po polskiej stronie i ich wykorzystanie przy podejmowaniu podobnych działań przez stronę ukraińską.
Wzniesiona na przełomie XIX i XX w. unikatowa w skali europejskiej Twierdza Przemyśl jest trzecią pod względem rozmiaru toczonych walk po Verdun i Antwerpii. Dziś większość fortów, nadszarpniętych upływem czasu, wymaga restauracji. Aby uatrakcyjnić ten relikt przeszłości, a tym samym przybliżyć pozostałości dawnych fortyfikacji turystom, od kilku lat trwa porządkowanie zabytkowych obiektów. Prowadzone są też starania o uznanie zabytku za pomnik historii. Niewykluczone, że w przyszłości Twierdza Przemyśl trafi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2005-07-07
Autor: ab