Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rosyjskie zakusy na Orlen

Treść

Polska doświadczała już realnych prób przejęć w sektorze energetycznym i dlatego podejmowane są środki zaradcze - poinformował na wczorajszej konferencji prasowej minister koordynator służb specjalnych Zbigniew Wassermann.

Wassermann odniósł się do publikacji "Rzeczpospolitej" informującej o skierowanej do niego notatce ABW "o zagrożeniu przejęciem polskiej firmy przez rosyjski koncern". Według ministra, informacje o możliwości przejęcia w sektorze paliwowym pojawiały się od dłuższego czasu. - To nie jest incydent na bieżący użytek kampanii wyborczej - zaznaczył. Wassermann nie ujawnił, jakie "środki zaradcze" są podejmowane. Stwierdził jedynie, że rząd w celu zablokowania prób przejęcia Orlenu, który kontroluje w 33 proc., może wykorzystać m.in. środki prawne przewidziane przez prawo handlowe.
- Rosja podejmuje pewne działania w celu odbudowy swojej pozycji imperialnej i używa do tego celu sektora paliwowego, o czym świadczą działania na Białorusi, Ukrainie - podkreślił Wassermann. Wcześniejsza decyzja o budowie gazoportu w Świnoujściu czy ostatnia o budowie gazociągu Płock - Brody to konkretne działania świadczące o działaniach rządu na rzecz dywersyfikacji źródeł energii.
Odnosząc się do publikacji w "Rzeczpospolitej", Wassermann powiedział, że źle się stało, iż informacja o tajnym dokumencie ujrzała światło dzienne. Dlatego zostaną podjęte działania zmierzające do sprawdzenia, czy w tej sprawie nie zostało złamane prawo.
Według "Rz", ABW jest zaniepokojona nadmiernym rozproszeniem akcjonariatu Orlenu i trudnościami z ustaleniem, kto jest właścicielem udziałów. Minister koordynator służb specjalnych miał zlecić zbadanie, do kogo należą akcje spółki i jakie są powiązania kapitałowe między właścicielami.
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2007-10-12

Autor: wa

Tagi: orlen