Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rośnie liczba kobiet zmagających się z endometriozą

Treść

Endometrioza to plaga XXI wieku – ostrzegają ginekolodzy. Wygrać z chorobą pomoże wczesna diagnostyka.

Endometrioza dotyka coraz więcej kobiet. Badania wskazują na przyczyny immunologiczne i dziedziczne. Choroba może rozpocząć się w momencie pierwszej miesiączki, a trwać aż do menopauzy. Zwykle najpierw atakuje obszary macicy. Niestety, może też rozprzestrzeniać się po całym organizmie kobiety.

– Mamy przypadki, gdy mamy ogniska na pęcherzu moczowym, na jelitach. Bywają w węzłach chłonnych, w naczyniach krwionośnych, ale przenoszone są czasami układem żylnym nawet do płuc – mówił zastępca Kierownika oddziału ginekologiczno-położniczego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, dr n. med. Robert Ziółkowski.

Leczenie endometriozy w obecnych czasach skupia się na trzech nurtach – wskazała dr n. med. Małgorzata Olesiak-Andryszczak, ginekolog.

– Pierwszym elementem jest leczenie farmakologiczne. Drugą gałęzią bardzo istotną, o której nie można zapominać, jest odpowiednia suplementacja i dieta. Natomiast trzecią gałęzią, która jest na końcu naszej drogi leczniczej, to są zabiegi operacyjne – powiedziała dr n. med. Małgorzata Olesiak-Andryszczak.

Nieleczone schorzenie może prowadzić do wielu tragicznych skutków.

– W przypadku niepłodności prawie 50 proc. może być związana z występowaniem endometriozy – oznajmił dr n. med. Robert Ziółkowski.

Pierwsze objawy to sygnał, że dzieje się coś niedobrego.

– Na początku nie ma żadnych dolegliwości. Czasami są to jakieś niecharakterystyczne dolegliwości bólowe podbrzusza. Jakieś dolegliwości jelitowe, problemy z wypróżnianiem, oddawaniem moczu – zaakcentował lekarz.

Te objawy powinny zapalić czerwoną lampkę w głowach pacjentek.

Aby zminimalizować ryzyko choroby, należy zwrócić uwagę na to, co jemy – zwróciła uwagę Joanna Nestorowicz-Czernianin, ginekolog.

– Dieta bogata w mięso, w tłuszcze, czyli ciężka dieta może przyczyniać się do rozwoju i pogorszenia się objawów przy endometriozie – podsumowała lekarz.

W profilaktyce lekarze zalecają stosowanie diety bogatej w owoce i kwasy omega 3.

TV Trwam News

źródło: radiomaryja.pl, 12 czerwca 2024

Autor: dj