Rosną obroty handlowe
Treść
Zeszłoroczny eksport przekroczył 87 mld euro, czyli ponad 100 mld dolarów. - Takiego wyniku w historii naszej gospodarki jeszcze nie było - powiedział wczoraj minister gospodarki Piotr Woźniak. Rośnie sprzedaż wyrobów wysoko przetworzonych, a nasze samochody, wyroby metalowe i maszyny elektroniczne kupują głównie kraje rozwinięte, przede wszystkim z obszaru UE.
Wzrost eksportu w 2006 r. wyniósł 22,6 proc., co jest - zdaniem szefa resortu gospodarki - "znaczącą liczbą wziąwszy pod uwagę, że w 2005 r. wyniki także były dwucyfrowe".
Resort zapowiada też, że uwzględniając "utrzymującą się dobrą koniunkturę na świecie oraz napływ inwestycji bezpośrednich przewiduje się, że w 2007 roku wolumen eksportu wzrośnie o 14 proc., a jego wartość o 17,1 proc. do poziomu ok. 102,5 mld euro".
Mimo wzrostu obrotów handlowych Polska nie stała się jeszcze tzw. trading nation (narodem handlującym). Wielkości bezwzględne - zdaniem ministra Woźniaka - są znaczne, ale w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniki obrotów handlowych nie są "porywające". - Mamy jeszcze przestrzeń do nadrobienia - mówi minister.
Do krajów rozwiniętych eksportujemy 77 proc. naszych towarów, a dominującym partnerem są kraje UE.
Zdaniem ministra, planowane przekształcenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) w Polską Agencję Handlu i Inwestycji (PAHiI) będzie oznaczało kontrolę państwa nad rozwojem polskiego eksportu i inwestycji zagranicznych. Dodał, że przekształcając PAIiIZ ze spółki akcyjnej w państwową osobę prawną "unikamy konieczności wystawiania tej instytucji do konkursu z jakąkolwiek firmą consultingową, która swobodnie mogłaby wygrać przetarg na obsługę" m.in. promocji polskiego eksportu. - Projekt ustawy o PAHiI, przyjęty w kwietniu ub.r. przez rząd, znajduje się obecnie w Sejmie.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2007-05-09
Autor: wa