Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rosja stopuje aborcję

Treść

Zgodnie z nowym prawem aborcja będzie mogła być wykonywana do 12. tygodnia ciąży, a w przypadku szczególnie trudnej sytuacji matki - do 22. tygodnia. Wprowadzono także obowiązkowe konsultacje i okres oczekiwania od kilku dni do tygodnia pomiędzy pierwszą wizytą a przeprowadzeniem "zabiegu".

Deputowani odrzucili propozycje, aby zgody na wykonie aborcji musiał udzielić ojciec dziecka, a także rodzice matki, jeśli jest niepełnoletnia. Nie zgodzono się także na wprowadzenie klauzuli sumienia, pozwalającej lekarzom i personelowi medycznemu odmówić z powodu swoich przekonań uczestniczenia w procederze zabijania dzieci poczętych. Na razie ustawę przyjęto w drugim czytaniu, a konieczne są trzy. Wprawdzie Duma intensywnie pracuje, ale projekt może nie zostać ostatecznie uchwalony z powodu zbliżającego się końca kadencji.
Związek Sowiecki był pierwszym w historii państwem, które zalegalizowało sztuczne przerywanie ciąży, w 1920 roku. W latach 60. XX wieku prawo to jeszcze bardziej zliberalizowano. W "rekordowym" roku 1964 zabito 5,6 mln nienarodzonych dzieci. ZSRS był państwem o największym na świecie wskaźniku liczby aborcji (liczba aborcji w stosunku do liczby urodzeń). Na początku XXI wieku nie pozwolono urodzić się 3/5 poczętych dzieci, a liczba aborcji osiągnęła 1,8 mln rocznie. Dopiero w ostatnim czasie władze poprzez szczegółowe rozporządzenia i prorodzinną politykę socjalną starają się ograniczyć masowe przerywanie ciąż. W kampaniach medialnych zachęcających kobiety do urodzenia poczętego już dziecka brała czynny udział m.in. małżonka prezydenta Swietłana Miedwiediewa. Akcję uświadamiania wiernych podejmowała także rosyjska Cerkiew prawosławna.
W przypadku działań polityków głównym motywem była chęć ograniczenia niepokojącego trendu demograficznego. Ludność Rosji spadła w ciągu ostatnich 10 lat o prawie 3 proc., a statystykę i tak ratuje duża imigracja z krajów Azji Środkowej i Chin.
Jednak obecna zmiana przepisów jest pierwszą próbą utrudnienia wykonywania aborcji na poziomie ustawy, a przy tym motywowaną ochroną życia ludzkiego przed narodzeniem. Ustawę będącą inicjatywą rządową poparła Cerkiew i większość innych Kościołów.

PF

Nasz Dziennik Środa, 26 października 2011, Nr 250 (4181)

Autor: au