Rosja niszczy broń chemiczną
Treść
Ponad 230 ton śmiertelnego gazu, sarinu, zostanie zniszczone do końca roku przez Rosję. Gaz był umieszczony w bombach lotniczych, które teraz są wycofywane z wojskowych zapasów.
Akcja niszczenia sarinu rozpoczęła się w specjalnej stacji niszczenia broni chemicznej "Maradykowskij" w obwodzie kirowskim w zachodniej części Rosji. Agencja ITAR-TASS podała, że rozpoczęto tam prace związane z "unicestwieniem bojowego tworzywa trującego o działaniu neuroparalitycznym (paralityczno-drgawkowym)". - W tym tygodniu detoksykacji poddano 12 pocisków z sarinem w środku - poinformował Michaił Minin z władz obwodowych. Według niego, do końca tego roku planuje się zniszczenie ponad 231 ton tego niebezpiecznego trującego środka znajdującego się wewnątrz 4833 bomb lotniczych.
Minin zauważył, że prace są prowadzone pod okiem specjalnej komisji roboczej, w skład której wchodzą inspektorowie Międzynarodowej Organizacji ds. Zakazu Używania Broni Chemicznej. - Po całkowitym zaakceptowaniu przez komisję sprzętu niszczącego i podpisaniu specjalnego protokołu rozpoczniemy niszczenie sarinu na szeroką skalę - dodał Minin.
"Maradykowskij" to trzeci technologiczny kompleks w Rosji, gdzie we wrześniu 2006 roku rozpoczął się proces niszczenia broni chemicznej. Od roku 1953 przechowywano tu ponad 40 tys. bomb lotniczych i głowic rakiet chemicznych wypełnionych mieszankami środków trujących o działaniu neuroparalitycznym. W roku 2008 w tym obiekcie dokonano utylizacji wszystkich zapasów gazów typu "V" - było to ponad 4,5 tys. ton. Obecnie "Maradykowskij" uczestniczy w kolejnym etapie, w ramach którego Rosja musi do końca roku zniszczyć 45 proc. (ponad 18 tys. ton) posiadanych środków trujących.
ITAR-TASS informuje, że do tej pory zniszczono ponad 12 tys. ton środków trujących, co stanowi 30 proc. całości zgromadzonych zapasów broni chemicznej. Tydzień temu inspektorzy międzynarodowi potwierdzili zniszczenie prawie 450 ton gazów bojowych na innym obiekcie w obwodzie kurganskim. Inspektorzy "nie stwierdzili również, iż w czasie unicestwienia broni chemicznej doszło do jakichkolwiek zanieczyszczeń środowiska". Na tym obiekcie od 1941 roku przechowywano prawie 5,5 tys. ton pocisków z bronią chemiczną. Według programu ds. likwidacji broni chemicznej do roku 2012 Rosja musi całkowicie zlikwidować wszystkie zapasy tego arsenału.
Wiesław Sarosiek
"Nasz Dziennik" 2009-08-01
Autor: wa