Rosja nie zablokuje rozszerzenia NATO
Treść
Gruzja i Ukraina mogą liczyć na członkostwo, nikt spoza Sojuszu nie ma prawa weta w kwestii ewentualnego rozszerzenia, a najważniejszy obecnie jest Afganistan i ścisła współpraca także z Rosją - poinformowała wczoraj w Bundestagu Angela Merkel. Nakreśliła ona deputowanym nowe zadania, jakie stoją obecnie przed Paktem Północnoatlantyckim na tydzień przed uroczystym szczytem NATO (3-4 kwietnia 2009 r.) w Strasburgu i Baden Baden.
Merkel jest zdania, że samodzielnie ani Stany Zjednoczone, ani Europa nie są w stanie sprostać dzisiejszym wszystkim globalnym wyzwaniom, dlatego potrzebna jest współpraca i kooperacja Sojuszu z ONZ, OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) czy też Unią Afrykańską. - W wielu sprawach międzynarodowych potrzebne są działania prewencyjne, ale nie można polegać jedynie na militarnych środkach - uznała Merkel, dodając, że ta nowa strategiczna koncepcja musi znaleźć zrozumienie wśród pozostałych członków Sojuszu. Współpraca z różnymi partnerami (także spoza Sojuszu) jest bardzo istotna - uznała niemiecka kanclerz - szczególnie w kwestii afgańskiej. Zdaniem komentatorów, wypowiadając te słowa, Merkel poparła działania amerykańskiego prezydenta, który zapowiada rozmowy nawet z talibami.
W kwestii rozszerzenia NATO kanclerz stwierdziła, że Gruzja i Ukraina zachowują szansę przystąpienia do Sojuszu i przypomniała, że na najbliższym szczycie zapadnie decyzja o przyjęciu do NATO Albanii i Chorwacji, a w późniejszym terminie także Macedonii. Mówiąc o perspektywach przyszłego rozszerzenia Sojuszu, kanclerz powiedziała także, iż NATO nie może dopuścić do tego, by inni próbowali przeszkodzić w procesie rozszerzenia poprzez weto oraz przestarzałe myślenie. Odniosła się w ten sposób do rosyjskich prób zablokowania tego procesu. Jej zdaniem, zarówno Rosja, jak i kraje zachodnie są wspólnie zagrożone terroryzmem, dlatego opowiada się za wznowieniem dialogu w ramach Rady NATO - Rosja. - Jestem przekonana, że możemy znaleźć wspólne odpowiedzi dotyczące ochrony przed rakietami dalekiego zasięgu z takich krajów jak Iran lub dotyczące kontroli i ograniczenia zbrojeń. Już od dwudziestu lat nie jesteśmy przeciwnikami i chcemy być partnerami, a czasy "zimnej wojny" się na zawsze skończyły - przypomniała Angela Merkel i dodała, że NATO XXI wieku to część globalnej siatki światowego bezpieczeństwa.
Waldemar Maszewski, Hamburg
"Nasz Dziennik" 2009-03-27
Autor: wa