Rosja nie spuszcza z tonu
Treść
Kreml odniósł wrażenie, że administracja amerykańska gotowa jest poważnie przemyśleć rosyjską propozycję dotyczącą wspólnego wykorzystania dzierżawionej przez Rosję stacji radiolokacyjnej w Azerbejdżanie. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że Stany Zjednoczone powinny zamrozić negocjacje z Czechami i Polską w sprawie tarczy antyrakietowej na czas zbadania alternatywy zaproponowanej przez Rosję.
Według Ławrowa, plan budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej może poważnie skomplikować starania o uregulowanie kryzysu w sprawie irańskiego programu jądrowego. Tymczasem po piątkowej wizycie prezydenta Georgea W. Busha w Polsce i wypowiedzi sekretarz stanu USA Condoleezzy Rice, że Stany Zjednoczone będą nadal dążyć do ulokowania elementów tarczy w Europie Środkowowschodniej, większość ekspertów wskazuje, że Waszyngton będzie zmierzał do realizacji swoich planów bez oglądania się na Moskwę.
Mimo sprzeciwu większości społeczeństwa zgodę na umieszczenie radaru będącego elementem tarczy wyraziły już władze Czech. Mieszkańcy dziesięciu wiosek, w rejonie których ma być zainstalowany radar, opowiedzieli się w sobotnim referendum przeciwko temu projektowi.
Ostateczną decyzję w sprawie tarczy podejmie czeski parlament.
Propozycję Putina w sprawie tarczy pozytywnie oceniła większość niemieckich polityków. Josef Jung (CDU), szef resortu obrony, zapowiedział, że rosyjska oferta będzie w przyszłym tygodniu przedmiotem wspólnej dyskusji zarówno na forum NATO, jak i Rady NATO
- Rosja. Minister spraw zagranicznych Frank W. Steinmeier (SPD) uznał propozycję Putina za sygnał dialogu i odprężenia.
BF, WM, PAP
"Nasz Dziennik" 2007-06-11
Autor: wa