Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rosja nie odpuszcza. Kolejne ataki na Kijów

Treść

Negocjacje pokojowe w sprawie Ukrainy nabierają tempa, ale atmosfera daleka jest od euforii. W czasie gdy światowi przywódcy dyskutują o zakończeniu wojny, na Kijów spadają bomby. W nocy ze środy na czwartek Rosjanie zaatakowali Kijów.

Alarm przeciwlotniczy trwał sześć godzin. Doszło do licznych pożarów. Ratownicy interweniowali w 13 miejscach. Najwięcej szkód odnotowano w dzielnicy mieszkalnej na zachód od centrum miasta. Zginęło 12 osób, a ponad 90 zostało rannych.

 „Kiedy nasze wojska koncentrowały się maksymalnie na obronie przed rakietami i dronami, Rosjanie przeszli do zintensyfikowanych ataków naziemnych. Ale zostali odparci” – poinformował prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski nie rezygnuje z rozmów pokojowych, ale zaznacza, że kompromis nie może oznaczać kapitulacji.

 „Nie widzę silnej presji na Rosję ani nowych pakietów sankcji przeciwko agresji Federacji Rosyjskiej” – zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Władze w Kijowie obawiają się utraty terytorium. Tym bardziej, że Donald Trump mówi o szybkim zakończeniu wojny.

 „Chcemy zakończyć tę wojnę. Chcemy zakończyć ją szybko” – powiedział  Donald Trump.

Według relacji z Białego Domu, administracja Trumpa intensyfikuje naciski na Moskwę, a Kreml – jak sam Donad Trump stwierdził – „poczynił dość duże ustępstwa”.

 „Wywieramy dużą presję. Nawet nie macie pojęcia, jaką” –  wskazał prezydent USA.

Te słowa zdaje się potwierdzać rosyjski szef MSZ.

 „Prezydent Stanów Zjednoczonych uważa, i myślę słusznie, że zmierzamy we właściwym kierunku. Oświadczenie prezydenta wspomina o umowie, a my jesteśmy gotowi ją zawrzeć, ale nadal istnieją pewne konkretne punkty elementów tej umowy, które należy dopracować” – poinformował Siergiej Ławrow.

Rozmowy niepokoją sekretarza generalnego NATO. Mark Rutte nie ma złudzeń co do intencji Moskwy.

 „Wszyscy w NATO zgadzamy się, że Rosja stanowi długoterminowe zagrożenie dla terytorium NATO, dla całego terytorium euroatlantyckiego” – zaznaczył Mark Rutte.  

W środę w Londynie odbyły się rozmowy przedstawicieli Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. Ustalono kierunek dalszych rozmów pokojowych. Dokument zawierający propozycje, które wyłoniły się w trakcie spotkania, wedle medialnych doniesień, trafił już do Donalda Trumpa.

TV Trwam News


źródło: radiomaryja.pl, 25 kwietnia 2025

Autor: dj