Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rosja kusi Indie

Treść

Moskwa zamierza odnowić swoje wpływy gospodarcze i militarne w Azji. Wczoraj władze Rosji i Indii podpisały międzyrządowe porozumienie dotyczące współpracy w zakresie wydobycia ropy naftowej i gazu oraz produkcji energii nuklearnej oraz wzajemnej pomocy w rozwoju technologii informacyjnych i wojskowych. Największy kontrakt ma dotyczyć dostaw samolotów bojowych.
Prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew rozpoczął wczoraj dwudniową wizytę w Indiach, gdzie spotka się z prezydent Pratibhą Patil oraz premierem indyjskiego rządu Manmohanem Singhem. Rozmowy dotyczą przede wszystkim współpracy w zakresie energetyki. Oba kraje szczególną wagę przywiązują do kwestii energii nuklearnej i głównie temu zagadnieniu poświęcony był pierwszy dzień wizyty Miedwiediewa. - Strony wyraziły satysfakcję z rozwoju dwustronnej kooperacji nuklearnej i nadzieję na wzmocnienie powiązań w tej sferze - powiedział rosyjski prezydent. Szef Kremla poinformował, że pierwszym widocznym owocem tej współpracy są rozmowy nad uruchomieniem dwóch pierwszych reaktorów w elektrowni nuklearnej Kudankulam - stanowiącym największe jak do tej pory wspólne przedsięwzięcie Rosji i Indii. W sumie Moskwa planuje wybudować na terenie Indii co najmniej 18 reaktorów atomowych. Kreml bardzo pozytywnie wyrażał się na temat pomysłu władz z Delhi o stworzeniu ogólnoświatowego centrum nuklearnego. Oba kraje wyraziły gotowość do współpracy z innymi podmiotami w zakresie pokojowego wykorzystania energii atomowej.
Równie ważne obszary, w których Rosja chce robić interesy w Indiach, to ropa naftowa i gaz. Ministrowie ds. energii Siergiej Szmatko i Muril Deora podpisali porozumienie zakładające szerszą niż dotychczas współpracę obu krajów w zakresie tradycyjnych źródeł energii. Uzgodniono także długo oczekiwany przez rząd w Delhi kontrakt na dostawę myśliwców piątej generacji. W ciągu najbliższych 10 lat Moskwa dostarczy Hindusom ok. 250 do 300 takich maszyn bojowych, a wartość kontraktu wyniesie ok. 35 miliardów dolarów. Już wcześniej szefowie dyplomacji obu krajów podpisali umowę ułatwiającą otrzymywanie wiz dla części obywateli. Nowe porozumienia dotyczą także współpracy w sytuacjach wyjątkowych, takich jak np. klęski żywiołowe.
Jak podkreślają komentatorzy, Rosjanom bardzo mocno zależało, aby właśnie ich były sojusznik z czasów zimnej wojny, który w ostatnich czasach skłaniał się ku współpracy energetycznej z Zachodem, znów korzystał z technologii wytworzonych w Moskwie. Dlatego też w czasie obecnej wizyty szczególny nacisk położono na budowę reaktorów atomowych oraz kwestię sprzedaży myśliwców.
Łukasz Sianożęcki
Nasz Dziennik 2010-12-22

Autor: jc