Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rosja cofnie sankcje?

Treść

Rosja "zmieniła swoje stanowisko deklarując, iż od 15 grudnia bieżącego roku może zacząć wydawać zezwolenia na wwóz mięsa dla wszystkich krajów UE, a więc także dla Polski z ważnością od 1 stycznia przyszłego roku". Taką informację przekazał wczoraj Andrzej Krawczyk, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, dzień przed wylotem Lecha Kaczyńskiego na szczyt Rady Unii Europejskiej w Brukseli. - To jest taka pozytywna zmiana, ponieważ pozwala wyjść z konfliktu i przedstawia nowe propozycje - dodał.
Krawczyk zauważył również, że z przedstawionego ostatnio przez Komisję Europejską stanowiska wykluczyła ona zgodę na dwustronne porozumienia handlowe pomiędzy Rosją a krajami UE. - Oznacza to, że nasze weto było słuszne i zakończyło się sukcesem - zaznaczył.
Organizatorem dzisiejszego posiedzenia europejskiej rady jest prezydencja fińska, kończąca okres przewodnictwa w UE. Jak poinformował Andrzej Krawczyk, na szczycie poruszone zostaną cztery tematy.
Po pierwsze, przedstawiciele państw członkowskich będą rozmawiać o poszerzeniu Unii, biorąc pod uwagę przede wszystkim Turcję i częściowo Chorwację. Pytany o stanowisko Polski w sprawie Turcji minister Krawczyk powiedział, że "jest to element dyskusji". - O stanowisku będzie można mówić dopiero po posiedzeniu rady europejskiej - dodał.
Po drugie, rada poruszy temat obszaru wolności, bezpieczeństwa oraz sprawiedliwości. W dużej mierze dotyczyć to będzie polityki imigracyjnej. - Sprawa przygotowywana jest głównie przez kraje z południa UE - podkreślił Krawczyk.
Kolejną kwestię stanowi polityka energetyczna. Zdaniem podsekretarza stanu, "zapewne pojawi się pomysł powołania europejskich korespondentów energetycznych, czyli przedstawicieli każdego kraju członkowskiego na poziomie ministerialnym, odpowiedzialnych za sprawy komunikowania się wewnątrzunijnego w obszarze energetycznym".
Minister Krawczyk dodał, że wiele krajów przywiązuje też wagę do tematu zmian klimatycznych, dostosowania ustawodawstwa struktur unijnych odnośnie tych zmian. Następnym elementem będzie polityka innowacyjna, która jest odniesieniem do agendy lizbońskiej. - To próba zmierzenia się z tematem, w jaki sposób UE może być bardziej konkurencyjna wobec takich krajów, jak np. Stany Zjednoczone - powiedział Krawczyk. Ostatnia kwestia, która zostanie poruszona na posiedzeniu rady europejskiej, dotyczyć będzie stosunków zewnętrznych. Jak zaznaczył minister w Kancelarii Prezydenta, "spora grupa państw członkowskich nastawia się na dyskusję na temat relacji między UE a Afryką. Można spodziewać się, że przedstawiciel Polski podkreśli relacje między UE a jej wschodnimi sąsiadami".
Kamila Pietrzak
"Nasz Dziennik" 2006-12-14

Autor: wa