Rok Życia Konsekrowanego
Treść
(FOT. M. PABIS)
Wraz z Adwentem rozpoczął się w Kościele ogłoszony przez Papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego. W specjalnym przesłaniu Ojciec Święty wyraził nadzieję, że ten czas do 2 lutego 2016 r. będzie okazją do dowartościowania i rozwijania daru powołania do życia konsekrowanego.
– Postawcie Chrystusa w centrum swojego życia, ponieważ życie konsekrowane polega w istocie na osobistym przyjęciu Jego samego – powiedział Franciszek w wideoprzesłaniu, które zostało wyemitowane podczas czuwania w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej. Zwrócił jednocześnie uwagę, że jest to zadanie trudne: trzeba dać się dotknąć dłoniom Jezusa, prowadzić Jego głosowi i wzmacniać Jego łaską. Pomoc do tego można jednak znaleźć w Ewangelii. – Niech Ewangelia będzie twardym gruntem, po którym będziecie odważnie postępować. Wyjdźcie ze swych gniazd na peryferie życia współczesnych mężczyzn i kobiet! Dlatego też pozwólcie Chrystusowi, by was spotkał. Spotkanie z Nim otworzy was na spotkanie z innymi i zaprowadzi do najbardziej potrzebujących, najuboższych – podkreślił Papież.
Centralne uroczystości rozpoczynające Rok Życia Konsekrowanego w Polsce odbyły się na Jasnej Górze – przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył o. Janusz Sok CSsR, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich. W homilii o. Janusz Sok mówił, że ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka rok jest wielkim świętem dla osób życia konsekrowanego. – Całe życie jest zadaniem, by Boga wyglądać i Go szukać. Nasze życie to chodzenie po wodzie i jest możliwe tylko wtedy, gdy jesteśmy wierni tej jednej niepodzielnej Miłości, a gdy mamy Jego Serce, potrafimy kochać każdego, nawet tych, których nikt nie kocha – powiedział prowincjał redemptorystów. Ojciec Sok podkreślił, że osoby konsekrowane od Maryi chcą uczyć się bycia blisko Jezusa, podążania Jego śladami.
Z okazji Roku Życia Konsekrowanego o. Janusz Sok CSsR skierował też list do wszystkich wspólnot zakonnych męskich. Wskazał na trzy zagadnienia, które stanowią klucz do przeżywania życia i dawania świadectwa o konsekracji zakonnej: Ewangelia, proroctwo i nadzieja.
Uroczystości odbyły się również w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Już na początku Mszy św. ks. kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że właśnie spośród osób konsekrowanych wywodzi się wielu świętych i błogosławionych z archidiecezji krakowskiej.
W homilii metropolita krakowski podkreślał, że życie konsekrowane jest darem dla całego Kościoła i wszyscy z niego korzystamy. – Życie konsekrowane jest darem, który służy innym – zaznaczył i dodał, że ludzie konsekrowani w dzisiejszym świecie dają świadectwo, że Bóg jest dla nich największym skarbem i miłością, dla której warto żyć. – To świadectwo jest dziś potrzebne w naszym świecie pełnym chaosu, dezorientacji, gdzie ludzie nie wiedzą, jak żyć i dla kogo – mówił ks. kard. Dziwisz. Zaznaczył, że jednocześnie życie konsekrowane jest wielką prowokacją wobec kultury hedonistycznej, materialistycznej wizji posiadania i pojmowania wolności, która oddziela ją od fundamentalnej więzi z prawdą i normą moralną, a tym samym prowadzi do złego pojmowania wolności. – Rok Życia Konsekrowanego to rok wdzięczności za to, czym jest życie konsekrowane. Niech to będzie rok przypominający o tym, że teraźniejszość trzeba przeżywać z pasją. Niech to będzie rok spoglądania z nadzieją w przyszłość – apelował metropolita krakowski.
Małgorzata PabisNasz Dziennik, 2 grudnia 2014
Autor: mj