Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rok Muzeum Ikon

Treść

Muzeum Ikon w Supraślu, posiadające najbogatsze zbiory ikon w Polsce, kończy pierwszy rok swojej działalności. O tym, że jest to rok udany, najlepiej świadczy liczba ponad 30 tysięcy osób, które do tej pory odwiedziły placówkę.

Dzięki hojnemu finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przekazało muzeum około 115 tysięcy złotych, udało się kupić pięć XVII- i XVIII-wiecznych ikon. Za te pieniądze odnowiono również prawie 40 posiadanych wcześniej dzieł. Jest wśród nich ikona św. Zachariasza, pochodząca z rejonu Karpat, i św. Onufrego, namalowana w Grecji. Najdroższym nabytkiem, za który zapłacono 30 tysięcy złotych, jest osiemnastowieczna ikona Deesis - Chrystus Wielki Arcykapłan. Pochodzi ona z rejonu diecezji przemyskiej. Wszystkie zabytki zostały zakupione w polskich antykwariatach.
W konkursie Wydarzenie Muzealne Roku 2006 muzeum otrzymało Sybillę 2006 - najwyższą nagrodę w polskim muzealnictwie. Placówka została również wyróżniona przez marszałka województwa podlaskiego Dariusza Piontkowskiego nagrodą Podlaska Marka w kategorii Miejsce Roku.
Muzeum ciągle pracuje nad rozszerzeniem swojej oferty. W przyszłym roku zamierza pokazać dwie bardzo ciekawe wystawy: "Obraz nie ręką ludzką malowany", czyli ikony autorstwa Jerzego Nowosielskiego, oraz wystawę z przedstawieniami Matki Bożej z moskiewskiego centralnego muzeum staroruskiej kultury i sztuki im. Andrieja Rublowa.
Zbiory Muzeum Ikon w Supraślu liczą około 1200 ikon datowanych od XVII do XX wieku. Z tego eksponowanych na stałe jest 400 dzieł sztuki, inne pokazywane są systematycznie na wystawach czasowych. Muzeum otrzymało większość eksponatów od służb granicznych, które odebrały ikony przemytnikom. Ta współpraca trwa. Świadczy o tym fakt, iż nie dalej jak miesiąc temu Izba Celna w Białymstoku przekazała muzeum kolejnych 37 cennych ikon.
Muzeum Podlaskie starania zmierzające do otwarcia w Supraślu swojego oddziału, placówki muzealnej zajmującej się szeroko pojętą sztuką sakralną prawosławia, rozpoczęło już w roku 1996. Ostatecznie na siedzibę Muzeum Ikon przeznaczono część XVII-wiecznych budynków dawnego klasztoru Bazylianów, wchodzących obecnie w skład prawosławnego monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy w Supraślu. To blisko 500 m kw. powierzchni na czterech kondygnacjach, z których trzy przeznaczone zostały na ekspozycję stałą.
Na stałej ekspozycji muzealnej zaprezentowanych jest około 400 ikon i najcenniejsze zabytki, czyli XVI-wieczne freski supraskie ocalałe ze zburzonej przez Niemców podczas wojny cerkwi Zwiastowania NMP. Muzeum posiada nowoczesną ekspozycję ze światłem, dźwiękiem i pokazami multimedialnymi. Placówka ta jest pierwszym w Polsce interaktywnym muzeum prezentującym sztukę sakralną prawosławia.
Adam Białous
"Nasz Dziennik" 2007-10-25

Autor: wa