Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rok Kultury Niezależnej

Treść

W ramach ogólnopolskich obchodów Roku Kultury Niezależnej na skwerze koło Domu Spotkań z Historią, na rogu ul. Krakowskie Przedmieście i Karowej, od soboty można oglądać wystawę plenerową "Fotografie bez cenzury 1976-1989".

Fotografie dokumentują rzeczywistość PRL dekady ‘80. Na fotografiach prezentowane są na przykład: pacyfikacja strajku okupacyjnego w kopalni "Wujek" z 16 grudnia 1981 r., starcia z milicją, podziemna drukarnia "Solidarności" przy wydruku "Tygodnika Wojennego", uliczne manifestacje, demonstracje "Solidarności". Większości fotografii towarzyszą krótkie, kilkuzdaniowe historie zdjęć, opowiedziane przez ich autorów, dotyczące okoliczności ich wykonania, zamysłu lub emocji towarzyszących ich powstaniu.
Wystawa jest częścią obchodów Roku Kultury Niezależnej, a jej celem jest uświadomienie społeczeństwu skali niezależnych działań w sferze kultury, podejmowanych w dekadzie lat 80., oraz ukazanie - szczególnie młodemu pokoleniu - roli, jaką kultura niezależna odegrała w kształtowaniu postaw czy dokonywaniu wyborów w komunistycznej rzeczywistości.
Rok Kultury Niezależnej będzie miał formę cyklu imprez organizowanych w całej Polsce od maja 2009 r. do czerwca 2010 r. przez poszczególne oddziały IPN we współpracy ze Stowarzyszeniem "Pokolenie" i innymi organizacjami skupiającymi środowiska niezależne lat osiemdziesiątych. W ramach imprez (wystawy, sesje i konferencje, koncerty, spektakle teatralne itp.) przypomniane zostaną poszczególne dziedziny niezależnej działalności kulturalnej, takie jak teatr, film, muzyka, literatura, sztuki plastyczne.
We współpracy z Oficyną Wydawniczą Volumen przygotowane zostaną publikacje albumowe, które złożą się na serię wydawniczą dokumentującą dorobek kultury niezależnej. W serii ukażą się m.in. albumy o znaczkach, o prasie podziemnej, o wydawnictwach czy o fotografii. W ramach obchodów Roku Kultury Niezależnej przewidziane są wystawy, przegląd teatrów niezależnych, prezentacja zapisów przedstawień archiwalnych, konferencje naukowe, np. "Kontrkultura lat osiemdziesiątych", "Film niezależny w PRL" czy "Wspierająca rola Kościoła w działaniach kultury niezależnej", przedstawienie plenerowe, wystawa karykatury i satyry niezależnej, przegląd filmu niezależnego. Imprezy organizowane przez oddziały Instytutu Pamięci Narodowej odbędą się w Szczecinie, Warszawie, Katowicach, Rzeszowie, Białymstoku oraz Lublinie.
Rok Kultury Niezależnej zostanie zainaugurowany 17 maja br. w Warszawie koncertem "Droga do wolności". Rok Kultury Niezależnej będzie miał swój portal internetowy www.kultura-niezalezna.pl.
Małgorzata Jędrzejczyk
"Nasz Dziennik" 2009-05-11

Autor: wa