Rok Giedroycia
Treść
Na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęło się trzydniowe międzynarodowe spotkanie poświęcone Jerzemu Giedroyciowi i kręgowi paryskiej "Kultury". Otwierając konferencję zatytułowaną "Giedroyc-kultura-polityka-wiek XX" profesor Władysław Bartoszewski przypomniał, że Jerzy Giedroyc był pierwszym, który wezwał Polaków do pogodzenia się z powojenną rzeczywistością - utratą Wilna i Lwowa - i do szukania sposobów życia w przyjaźni z Białorusinami, Litwinami, Ukraińcami. Szukał także nowych możliwości w kontaktach z Rosją i Niemcami.
Profesor Jerzy Kłoczowski apelował do wytrwałości w realizowaniu wielkiej wizji Jerzego Giedroycia: wizji demokratycznej Polski, pogodzonej z sąsiadami i wspierającej w dążeniu do demokracji i samorealizacji narody należące dawniej do państwa Jagiellonów. Profesor Kłoczowski sceptycznie ocenia nasze osiągnięcia w tej mierze. W jego ocenie, brakuje nam konsekwencji.
Profesor Krzysztof Pomian przypomniał elementarne zasady, jakimi w koncepcji Giedroycia powinien się kierować demokratyczny kraj. W tym kontekście poddał druzgocącej krytyce sposób uprawiania polityki w dzisiejszej Polsce. Powiedział, że uprawiane jest "partyjnictwo" - jak to nazywał Giedroyc- a instytucje państwa są zawłaszczane. W przekonaniu profesora, potrzebny jest natychymiastowy powrót do idei Mieroszewskiego i Giedroycia, w tym "bezwarunkowe odstąpienie od uprawiania polityki tak, jakby była ona wojną domową prowadzoną innymi środkami a przeciwnik polityczny wrogiem, którego należy unicestwić raz na zawsze".
Rok 2006 - decyzją Sejmu - jest Rokiem Giedroycia. Wiąże się ze stuleciem jego urodzin, sześćdziesiątą rocznicą utworzenia Instytutu Literackiego Kultury, a także stuleciem urodzin Juliusza Mieroszewskiego, najwybitniejszego publicysty pisma. Z tej okazji w Starej Bibliotece Uniwesrytetu Warszawskiego odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Giedroyciowi, który studiował tu prawo, a także otrzymał doktorat honoris causa uczelni.
Iar Aldona Kołodziejska
"Polskie Radio" 2006-09-26
Autor: wa