Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rodzina fundamentem społeczeństwa

Treść

O spoczywającym na państwie obowiązku ochrony instytucji rodziny i jej niezbywalnych praw oraz zapewnieniu rodzinom wszystkich niezbędnych środków, aby mogły godnie żyć i rozkwitać, przypomniał wczoraj Ojciec Święty. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii w położonym w Galilei Nazarecie wezwał do docenienia roli rodziny jako podstawowej struktury zdrowego społeczeństwa.
Benedykt XVI zaapelował o odnowę rodzin według wzorca miłości Świętej Rodziny z Nazaretu. - W rodzinie każda osoba, od najmniejszego dziecka do najstarszego rodzica, jest ważna ze względu na samą siebie, a nie po prostu jako środek do innych celów. Zaczynamy tu dostrzegać coś z zasadniczej roli rodziny jako kamienia węgielnego budowy społeczeństwa dobrze zorganizowanego i gościnnego - podkreślił Ojciec Święty. We Mszy św., której Następca św. Piotra przewodniczył na Górze Strącenia, uczestniczyło ok. 45 tys. wiernych. Było to więc największe zgromadzenie podczas całej pielgrzymki Biskupa Rzymu do Ziemi Świętej.
W swojej homilii Benedykt XVI zwrócił uwagę, iż w czasach współczesnych wielu mężczyznom i kobietom potrzeba pewnego rodzaju "powrotu" do Nazaretu, w którym żyła Święta Rodzina, by wpatrując się w jej miłość, bardziej doceniać świętość rodziny, która "w Bożym planie oparta jest na dożywotniej wierności mężczyzny i kobiety, uświęconym przez sakrament małżeństwa i gotowych przyjąć Boży dar nowego życia". - Jakże wielu mężczyzn i wiele kobiet naszych czasów potrzebuje ponownego odkrycia tej podstawowej prawdy, która leży u podwalin społeczeństwa, i jakże ważne jest świadectwo małżonków dla kształtowania prawych sumień oraz budowania cywilizacji miłości! - zaznaczył Papież.
Zwrócił też uwagę na szerszy wymiar troski o rodzinę. Podkreślił ciążący na państwie obowiązek popierania rodzin w ich misji oświatowej, chronienia instytucji rodziny i jej niezbywalnych praw oraz zapewnienia, aby wszystkie rodziny mogły żyć w godnych warunkach. Sytuacja rodzin chrześcijańskich w Ziemi Świętej ma pod tym względem wiele do życzenia. - Pomimo dobrego wykształcenia rodziny chrześcijańskie mają trudności z utrzymaniem się w Ziemi Świętej, ze znalezieniem tutaj dobrej pracy czy w ogóle godziwych warunków pracy. Pod tym względem są one dyskryminowane, zarówno ze strony izraelskiej, jak i arabskiej - zwraca uwagę ks. Paweł Rytel-Andrianik z Franciszkańskiego Studium Biblijnego w Jerozolimie.
W swej homilii Ojciec Święty wskazał również, że Nazaret przypomina "o obowiązku poznawania i szanowania godności i misji powierzonej przez Boga kobietom, jak też ich szczególnych charyzmatów i talentów". - Czy to jako matki w rodzinach, czy przez żywą obecność w pracy zawodowej i w instytucjach społecznych, czy też w szczególnym powołaniu do naśladowania naszego Pana przez pełnienie ewangelicznych rad czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, kobiety pełnią niezastąpioną rolę w tworzeniu tej "ekologii ludzkiej", której nasz świat i ta ziemia tak bardzo potrzebują - mówił Papież, zwracając uwagę, że chodzi tu o środowisko, w którym dzieci uczą się kochać i troszczyć o innych, uczciwości i szacunku wobec wszystkich oraz praktykowania cnót miłosierdzia i przebaczenia. Mówiąc z kolei o roli mężczyzn, za wzór postawił św. Józefa. - Na mocnym i ojcowskim przykładzie Józefa Jezus nauczył się cnót mężnej pobożności, dotrzymywania danego słowa, prawości i ciężkiej pracy - podkreślił. Zwracając się następnie do dzieci, przypomniał, że mają one szczególną rolę do odegrania we wzrastaniu ich rodziców w świętości.
Podczas Mszy św. w Nazarecie, zamieszkałym głównie przez wyznawców islamu, Następca św. Piotra nawiązał również do sprawy meczetu, który kilka lat temu miał zostać wybudowany tuż przy Bazylice Zwiastowania. Po ujawnieniu planów doszło do konfliktu między katolikami a muzułmanami. Papież wezwał wszystkich ludzi dobrej woli obu społeczności do naprawienia wyrządzonych szkód i pracy nad budową mostów oraz znalezieniem sposobu pokojowego współistnienia.
Na wznoszącej się nad Nazaretem Górze Strącenia Ojciec Święty pojawił się kilkanaście minut przez godz. 10.00. Panoramicznym samochodem przejechał między sektorami, wzbudzając ogromny aplauz zgromadzonych tu wiernych. Wśród nich byli katolicy języka hebrajskiego i arabskiego, a także m.in. pielgrzymi z Włoch, Francji, Hiszpanii, Niemiec i Polski. Na początku Eucharystii Następcę św. Piotra powitał ks. abp Elias Chacour, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego (melchickiego) w Galilei, który m.in. podziękował władzom Izraela za organizację papieskiej pielgrzymki.
Po Mszy św. Ojciec Święty poświęcił kamień węgielny pod budowę Międzynarodowego Ośrodka Rodziny, jaki zostanie zbudowany na Górze Błogosławieństw wznoszącej się nad Jeziorem Galilejskim, pomiędzy Nazaretem a Tyberiadą. Powstaje on jako placówka, której celem ma być niesienie zarówno wsparcia duchowego, jak i pomocy materialnej rodzinom.
Wczoraj po południu w klasztorze franciszkańskim w Nazarecie Benedykt XVI odbył jeszcze krótkie spotkanie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Następnie w audytorium sanktuarium Świętej Rodziny spotkał się z przedstawicielami wspólnot religijnych działających w Galilei. W przemówieniu podkreślił, że prawdziwy i trwały pokój ma źródło w uznaniu, iż świat nie jest własnością ludzi, lecz darem Boga. Jesteśmy zaproszeni do uczestnictwa w miłości Bożej i współpracy w kierowaniu historią ludzkości pod Jego natchnieniem. Świat nie jest wynikiem ślepego losu, lecz był przez Boga rzeczywistością chcianą, która ma podkreślać Jego wspaniałość.
Papieski dzień w Nazarecie zakończyły Nieszpory w Bazylice Zwiastowania. W nabożeństwie pod przewodnictwem Biskupa Rzymu uczestniczyli biskup, kapłani, zakonnicy i zakonnice oraz moderatorzy duszpasterstwa w Galilei. Wieczorem Ojciec Święty powrócił do Jerozolimy. Dziś, w ostatnim dniu swej 12. zagranicznej podróży apostolskiej, Papież m.in. nawiedzi kaplicę Grobu Pańskiego w Bazylice Zmartwychwstania.
Sebastian Karczewski, Jerozolima
"Nasz Dziennik" 2009-05-15

Autor: wa