Rodzina bł. Jana Pawła II
Treść
Ojciec Święty bł. Jan Paweł II obchodziłby wczoraj 91. rocznicę urodzin. O tej szczególnej dacie pamiętały zwłaszcza Wadowice, rodzinne miasto Karola Wojtyły. Ale przecież nie tylko! Pamiętają młodzi i starsi, a zwłaszcza uczniowie szkół całej Polski i spoza granic naszej Ojczyzny, którym patronuje błogosławiony. W Wadowicach po raz jedenasty odbył się zjazd szkół im. Jana Pawła II, w którym uczestniczyło około 3 tys. dzieci i młodzieży.
Pierwsze szkoły pod patronatem Jana Pawła II powstały jeszcze za życia Papieża Polaka. Najwięcej jednak przyjęło jego imię po tym, jak odszedł do Domu Ojca. Dziś w Polsce i na świecie jest niezliczona rzesza uczniów Jana Pawła II - od tych najmłodszych, rozpoczynających dopiero edukację, po doktorantów. Uczniowie szkół papieskich starają się na co dzień żyć dziedzictwem, jakie pozostawił po sobie Ojciec Święty.
- Od jedenastu lat szkoły papieskie spotykają się w dniu urodzin Jana Pawła II. 18 maja jest dniem, w którym w sposób szczególny oddajemy cześć naszemu patronowi. Dzień jego urodzin jest symbolicznym domowym spotkaniem w Wadowicach - podkreśla ks. Artur Chrostek, wikariusz parafii Radocza, jeden z organizatorów spotkania.
W tym roku miało ono szczególny wymiar: było dziękczynieniem za dar beatyfikacji Jana Pawła II. Z tej też okazji po raz pierwszy przyznano prymat wśród szkół Jana Pawła II, którego symbolem jest płaskorzeźba Jana Pawła II błogosławiącego uczniowi. Ten "przechodni puchar" otrzymała Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zespole Szkół Samorządowych w Targanicach.
W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło około stu szkół, blisko 3 tys. uczniów. Mszy Świętej na wadowickim rynku przewodniczył ks. bp Jan Szkodoń z Krakowa.
Do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II należy obecnie blisko 1200 szkół w Polsce i poza jej granicami. Najwięcej jest ich w diecezji tarnowskiej. Kilkanaście szkół polskich noszących imię największego z Polaków istnieje także za granicą - w USA, na Litwie, w Norwegii i w Niemczech.
Jak powstała ta wyjątkowa rodzina? Gdy 16 października 1998 r. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 41 w Radomiu (dziś Zespół Szkół Integracyjnych) przyjęła imię Jana Pawła II, Zbigniew Gumiński, jeden z rodziców, postanowił odszukać placówki szkolne, którym patronuje Papież Polak.
- Ideą powstania Rodziny Szkół im. Jana Pawła II była chęć spotkania się z patronem - mówi Zbigniew Gumiński, założyciel Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Pierwsze spotkanie odbyło się w czerwcu w 1999 r. w Łowiczu, kolejne w Rzymie. W 2002 r. na krakowskie Błonia zjechało 6 tys. uczniów "papieskich" szkół.
Tradycją szkół noszących imię Jana Pawła II stały się: spotkania w Wadowicach, ogólnopolskie zjazdy przedstawicieli w Koronowie; bardzo ważne są spotkania u tronu Matki Bożej Królowej Polski - w tym roku uczniowie zgromadzą się na Jasnej Górze 5 października.
Małgorzata Bochenek
Współpraca MMP
Nasz Dziennik 2011-05-19
Autor: jc