Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rewizjoniści skarżą się na Polskę do RE

Treść

Związek Ludności Narodowości Śląskiej - formalnie niezarejestrowany - poskarżył się w liście skierowanym do sekretarza generalnego Rady Europy Terry'ego Davisa na rzekomą dyskryminację Ślązaków w Polsce. Przedstawiciele ZLNŚ, domagającego się od polskich władz uznania narodowości śląskiej za "dowód" ich "dyskryminacji", uznali m.in. odmowę rejestracji związku i jakoby mające miejsce piętnowanie używania gwary śląskiej. Ponadto wystosowali petycję do UNESCO o odrzucenie propozycji obecnych władz Polski zmiany nazwy byłego obozu Auschwitz, wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturowego tej organizacji, z "Obóz Koncentracyjny Auschwitz" na "Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny Auschwitz-Birkenau".
Wcześniej jeden z sygnatariuszy listu stwierdził, że po wojnie "w Polsce istniały polskie obozy koncentracyjne".
Związek domaga się też od RE cenzurowania polityki polskich władz. "Mając na uwadze przykłady wciąż trwającej dyskryminacji (...), pozwalamy zwrócić się o ujmowanie kwestii Ślązaków w Polsce w przyszłych ocenach realizacji Konwencji Ramowej o Ochronie Mniejszości Narodowych" - wzywali w liście przedstawiciele Związku Ludności Narodowości Śląskiej.
Wcześniej skarżyli się oni także do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Josepa Borrella.
Przedstawiciele ZLNŚ domagają się jego rejestracji od 1996 r., od dwóch lat pod nową, rozszerzoną nazwą. Pierwszy wniosek złożyła 10 lat temu grupa działaczy Ruchu Autonomii Śląska. Polskie sądy konsekwentnie uznawały jednak, że rejestracja takiej organizacji wiązałaby się z uznaniem śląskiej mniejszości narodowej i związek nie uzyskał zgody na rejestrację.
Pod koniec 2001 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że polskie sądy nie złamały prawa, odmawiając rejestracji związku. Wielka Izba Trybunału, która rozpatrywała odwołanie od tej decyzji, w lutym 2004 roku oddaliła skargę grupy działaczy Ruchu Autonomii Śląska, chcącej zarejestrować związek.
WP, PAP

"Nasz Dziennik" 2006-10-03

Autor: wa

Tagi: śląsk