Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Restrykcje wobec Damaszku

Treść

Ministrowie spraw zagranicznych państw dwudziestki siódemki spotkali się wczoraj w Brukseli. Spotkanie poświęcone było rozwojowi sytuacji w "południowym sąsiedztwie" Europy, czyli przede wszystkim w Syrii, Libii, Tunezji i Jemenie. Ministrowie wydali wspólne oświadczenie w związku z powołaniem nowych władz w Libii oraz wyborami w Tunezji, mają też uzgodnić stanowisko przed międzynarodową konferencją poświęconą Afganistanowi, która odbędzie się 5 grudnia w Bonn. Podczas jednodniowego posiedzenia szefowie dyplomacji omówili także bieżące zagadnienia z zakresu polityki bezpieczeństwa, w tym problemy wokół irańskiego programu atomowego i akcje przeciw piratom na Oceanie Indyjskim.
Najpoważniejszym owocem obrad jest porozumienie w sprawie sankcji wobec Syrii. Mają one dotyczyć głównie wojskowych i oficerów wywiadu. Unijne restrykcje wobec 18 osób obejmą zamrożenie aktywów oraz zakaz wjazdu do Unii Europejskiej. Wcześniej Wspólnota podjęła takie kroki wobec 56 innych polityków i urzędników syryjskich uznanych za sprawców represji wobec opozycji. Zamrożono ponadto aktywa 19 organizacji i firm podejrzewanych o wspieranie władz w Damaszku, w tym Komercyjnego Banku Syrii.
Unia postanowiła także zamrozić przyznawanie wszelkich nowych kredytów przez Europejski Bank Inwestycyjny podmiotom z Syrii, wstrzymać wypłatę kolejnych transz już przyznanych kredytów i wycofać wszelką pomoc techniczną. Wspomniany bank w latach 1978-2010 przyznał Damaszkowi ponad 1,7 mld euro kredytów.
Nowe sankcje mogą wkrótce zostać wprowadzone także wobec Iranu w związku z jego wojskowym programem atomowym.

PF

Nasz Dziennik Wtorek, 15 listopada 2011, Nr 265 (4196)

Autor: au