Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Restauracja jędrzejowskiego archiopactwa

Treść

Znany z pięknej architektury, wspaniałych organów, a przede wszystkim jako miejsce kultu bł. Wincentego Kadłubka, dwunastowieczny zespół klasztorny archiopactwa Ojców Cystersów w Jędrzejowie poddany zostanie restauracji. W bieżącym roku kosztem dwóch i pół miliona złotych z budżetu państwa odnowiony zostanie główny ołtarz oraz malowidła i stalle w prezbiterium, wymienione będą okna i posadzki, zrekonstruowane i odnowione zostaną ławki, a także zamontowane będą zabezpieczenia przeciwpożarowe i antywłamaniowe.

Rozpocznie się również remont piwnic, w których w przyszłości powstanie muzeum. Znajdą się w nim eksponaty archeologiczne odkryte w czasie prac wykopaliskowych na terenie opactwa. Jak podkreśla z troską opat Edward Stradomski, w kościele konieczne jest odrestaurowanie malowideł, stiuków oraz ambony. Na odnowienie cysterskiego zespołu klasztornego potrzebnych jest ok. 10 milionów złotych, Ojcowie Cystersi zabiegają więc o środki unijne.
Podczas ostatniego większego remontu przed ośmiu laty ocieplony został strop kościoła, wymienione okna w kapitularzu, zakonserwowana ściana krużganka oraz odrestaurowana i udostępniona dla zwiedzających romańska wieża z dwunastowiecznym portalem.
Jędrzejowski klasztor ufundowali w 1140 r. ksiądz biskup Janik Jaksa z rodu Gryfitów i jego brat Klemens. Pierwszy w Polsce konwent przybył tu z francuskiego opactwa Morimond. Archiopactwo jędrzejowskie znane jest jako miejsce ostatniego pobytu Wincentego Kadłubka, wcześniej ks. biskupa krakowskiego. W zaciszu cysterskiego klasztoru w Jędrzejowie pierwszy polski kronikarz napisał czwartą księgę swego dzieła „Kronika polska”. W kaplicy błogosławionego znajduje się jego relikwiarz.
Kościół był przebudowywany w stylu gotyckim i barokowym. Pracował tu m.in. Wit Stwosz i krakowscy złotnicy. Królowie nadawali opactwu liczne przywileje, dzięki którym mogło ono rozwijać się i przez wieki stanowić znaczący ośrodek krzewienia kultury duchowej i materialnej. Na osiemnastowiecznych jędrzejowskich organach wzorowane były słynne organy oliwskie. W okresie wakacji można posłuchać ich niepowtarzalnego brzmienia w ramach odbywającego się tu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Ze względu na swe walory jędrzejowskie archiopactwo włączone zostało przez Radę Kultury Europy do Europejskiego Szlaku Cystersów.
Alicja Trześniowska
"Nasz Dziennik" 2007-02-26

Autor: wa