Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Resort sprzeda marki

Treść

Ministerstwo Skarbu Państwa ostatecznie podjęło decyzję w sprawie sprzedaży tzw. akcji towarowej łańcuckiej Fabryki Wódek Polmos SA w Łańcucie firmie Sobieski Dystrybucja. Gdy to nastąpi, inwestor strategiczny łańcuckiej fabryki będzie miał pełne prawa do trzech podstawowych marek produkowanych tam wódek.

Zgodnie z ubiegłoroczną umową, ministerstwo skarbu zobowiązało się zbyć posiadane przez siebie prawa do trzech podstawowych marek wódek produkowanych przez łańcucki Polmos: Biała Dama, Łańcut Wódka i Polonaise, inwestorowi strategicznemu firmie Sobieski Dystrybucja, wchodzącej w skład francuskiej grupy Belvedere. W opinii pracowników, tylko taka decyzja dawała gwarancje dalszego rozwoju fabryki i zatrudnienia dla załogi. Choć prawa łańcuckiej Fabryki Wódek Polmos SA do wspomnianych znaków towarowych, stanowiących 60 proc. produkcji, zostały potwierdzone, to analiza oferty firmy Sobieski Dystrybucja dotycząca sprzedaży tzw. akcji towarowej należącej do Skarbu Państwa, bez której prawo do sprzedaży wódek jest niepełne i powodowałoby ograniczenia w rozwoju zakładu, przedłużała się w nieskończoność. Problemem okazała się firma dokonująca wyceny, która choć wybrana z listy i rekomendowana przez resort skarbu, została zakwestionowana przez Departament Prywatyzacji MSP. Przeciąganie struny spowodowało falę napięć i protestów niezadowolonej z rozwoju wydarzeń, co więcej - niepewnej o swój byt, łańcuckiej załogi, która 26 czerwca br. pikietowała przed gmachem ministerstwa w Warszawie. W opinii załogi, każdy dzień zwłoki przynosił spółce wymierne straty, uniemożliwiał też rozpoczęcie przygotowanej już kampanii promocyjnej, z którą trzeba było czekać do chwili uregulowania procesu własności marek wódek. Ostatecznie po prawie sześciu miesiącach zwłoki MSP wywiązało się z umowy.
Mariusz Kamieniecki

"Nasz Dziennik" 2005-08-07

Autor: ab