Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Renesans muzyki sakralnej

Treść

Dużym zainteresowaniem cieszą się koncerty muzyki religijnej, które odbywają się w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej w Kielcach. Każdego roku miasto gości wielu muzyków, w tym przede wszystkim doskonałych organistów wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają wysoki poziom artystyczny tego przedsięwzięcia. Festiwal odbywa się pod patronatem ks. bp. Kazimierza Ryczana, ordynariusza diecezji kieleckiej.
Pomysłodawcą spotkań muzycznych jest organista bazyliki katedralnej w Kielcach - Jerzy Rosiński. Ten znany w kraju i w Europie wirtuoz od 16 lat pełni funkcję kierownika artystycznego festiwalu. W sposób szczególny ceni sobie dwa papieskie medale "Pro Ecclesia et Pontifice", które są uhonorowaniem jego pracy.
W tym roku w ramach festiwalu kieleccy melomani wysłuchali "Stabat Mater" Gioacchino Rossiniego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej i Chóru Filharmonii Łódzkiej. "Stabat Mater" to jedna z sekwencji wprowadzonych przez Kościół katolicki do liturgii i wykonywanych podczas Wielkiego Postu. Słowa napisał Jacopone da Todi w XIV w., a muzykę skomponowało wielu wybitnych muzyków, m.in. Gioacchino Rossini w 1832 roku.
Na odbiór muzycznych interpretacji w kościele pw. św. Józefa Robotnika w Kielcach złożyły się wrażenia wynikłe nie tylko z piękna utworu sakralnego, jakim jest "Stabat Mater", ale i z potęgi doskonałego współbrzmienia chóru i orkiestry symfonicznej. Partie solowe wykonali: Renata Drozd (sopran), Magdalena Idzik (alt), ks. Robert Kaczorowski (bas), Zdzisław Kordyjalik (tenor). Orkiestrą dyrygował Jacek Rogala.
W czwartek w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kielcach zabrzmiało prawosławne requiem "Panichida" w wykonaniu chóru Oktoich z Wrocławia, którego repertuar obejmuje utwory z tradycji bizantyjskiej, bałkańskiej, rosyjskiej i polskiej. Koncert poprzedziła krótka prelekcja ks. Grzegorza Cebulskiego na temat duchowości prawosławia.
Festiwal zakończy koncert Chóru Synagogalnego z Lipska (Leipziger Synagogalchor), który wykona utwory muzyki synagogalnej XIX i XX wieku oraz żydowskie i hebrajskie pieśni ludowe w wolnych aranżacjach. Wystąpią soliści: Yeon Jeong (sopran), ks. Helmut Klotz (tenor), ks. Jurgen Kurth (baryton), Iva Dolizalek (organy). Koncert odbędzie się 4 października w bazylice katedralnej w Kielcach.
Tegoroczny kielecki festiwal, który łączy muzykę sakralną wywodzącą się z wielonarodowych kultur i religii, nabiera rangi przedsięwzięcia ekumenicznego. Duży zasięg i szeroki odbiór społeczny tego typu imprez powodują, że muzyka sakralna przeżywa prawdziwy renesans, staje się ważnym elementem życia kulturalnego nie tylko Kielc, Polski, ale wykracza poza ich ramy.
Natalia Jagiełło

"Nasz Dziennik" 1-2 października 2005

Autor: mj