Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rembrandt w Muzeum Narodowym w Warszawie

Treść

Od dziś w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać 180 rycin i 30 rysunków Rembrandta. Wystawę zorganizowano z okazji czterechsetnej rocznicy urodzin artysty (1606-1669).
Ekspozycję tak ogromnych zbiorów prac Rembrandta van Rijna umożliwiła współpraca dziesięciu instytucji z całej Polski. Dzięki tym wysiłkom można obejrzeć interesujące psychologicznie postaci jego obrazów, sposób interpretacji wydarzeń, które odzwierciedla w swoich rycinach i rysunkach. Oddają one specyfikę twórczości graficznej i rysunkowej twórcy, jego drogę rozwoju od najwcześniejszych prac po arcydzieła, jak też ich bogaty wachlarz tematyczny, interesujące eksperymenty i poszukiwania techniczne.
Artysta fascynował samych twórców, jak i odbiorców. Dlatego jego prace są często kopiowane przez wielu jego uczniów i naśladowców. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod, m.in. badania papierów, ich filigranów, udaje się rozstrzygnąć wiele wątpliwości związanych z ustaleniem prawdziwego autora dzieła. Wśród zbioru 180 rycin i 30 odbitek znajdują się więc reprezentatywne dzieła artysty.
Wystawie towarzyszy katalog, który jest podsumowaniem obecnego stanu badań podjętych przez pracowników dziesięciu instytucji posiadających w zbiorach rysunki i ryciny Rembrandta. Najbogatszą kolekcję rysunków posiada Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Muzeum XX Lubomirskich, którą ofiarował książę Henryk Lubomirski. Najcenniejsze zbiory pochodzą z XIX w. i były ofiarowane przez znanych twórców albo ich rodziny, jako dar dla kultury polskiej, w poczuciu odpowiedzialności za wychowanie pokoleń.
Jednym z najliczniejszych zbiorów rycin Rembrandta jest kolekcja Stanisława Kostki Potockiego przekazana Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, jak też kolekcja akwafort mistrza ofiarowana Ossolineum przez Leona hr. Pinińskiego przed II wojną światową. Obiekty podarowane w XIX w. przez Jacoba Kabruna (Muzeum Narodowe w Gdańsku) są z kolei jedynym przykładem kolekcji mieszczańskiej.
Wystawie towarzyszy ekspozycja malarstwa "Wokół Rembrandta. Lastman, Lievens, Fabritius, Flinck i inni" prezentująca przykłady dzieł nauczycieli i uczniów, naśladowników Rembrandta van Rijna.
MJ

"Nasz Dzienik" 2006-10-27

Autor: wa