Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Relikwiarz Grunwaldzki w Krakowie

Treść

Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, podarowany do sandomierskiej kolegiaty przez króla Władysława Jagiełłę po jego grunwaldzkim zwycięstwie, znajdzie się w przyszłym roku na wystawie zatytułowanej "Na znak zwycięstwa", którą zorganizuje Zamek Królewski na Wawelu. Okazją będą obchody sześćsetlecia bitwy pod Grunwaldem.
Do niedawna relikwiarz można było oglądać w Muzeum Diecezjalnym Dom Długosza w Sandomierzu. W przyszłym roku w Wielkim Poście będzie można go zobaczyć po konserwacji w czasie liturgicznego wprowadzenia do bazyliki katedralnej w Sandomierzu, a później w muzeum diecezjalnym w ramach projektu "Szlak Jagielloński". Następnie relikwie przekazane zostaną oficjalnie na krakowską wystawę. W 2011 r. odbędą się w Sandomierzu uroczystości związane z rocznicą przekazania relikwii przez Jagiełłę do sandomierskiej kolegiaty w 1411 roku.
W związku z przygotowaniami do jubileuszu Relikwiarz Grunwaldzki został uroczyście otwarty w pracowni konserwatorskiej wawelskiego zamku w obecności ks. bp. Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza sandomierskiego. Sprawdzono stan zachowania Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w obecności osób odpowiedzialnych za wykonanie prac konserwatorskich. Jak podkreśla ks. Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, uroczyste otwarcie i uczczenie relikwii było dla uczestniczących w tym wydarzeniu głębokim przeżyciem. - Relikwie Drzewa Krzyża Świętego są znakiem od Boga dla naszych czasów, kiedy trwa walka z krzyżem w Europie i w naszej diecezji - stwierdza ks. Andrzej Rusak.
Dziękując za podjęty trud konserwacji zabytku w celu dostatecznego zabezpieczenia tak cennego eksponatu, ks. bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że oddając cześć Krzyżowi, na którym dokonało się nasze Odkupienie, dostrzegamy jednocześnie wspaniałe dzieło artystyczne. - Ten średniowieczny relikwiarz wyraża wiarę i kunszt przeszłych pokoleń - zaznacza ksiądz biskup. - Jego niezwykłe piękno jest zarazem odblaskiem Boskiego, najwyższego piękna - dodaje.
Stan zachowania relikwii jest dobry, nie potrzebują one zabezpieczenia. Konserwacji wymaga natomiast relikwiarz wykonany ze złoconego srebra, gdyż od jego wewnętrznej strony pojawiły się wykwity korozji. Wzmocniona będzie też cała struktura relikwiarza, oczyszczony nodus (podstawa), poprawiona jego stabilność. Renowacji zostaną poddane szlachetne kamienie, emalie, uzupełnione zostaną brakujące elementy.
Alicja Trześniowska
Nasz Dziennik 2009-12-02

Autor: wa