Religie przeciwko niewolnictwu
Treść
Zbrodnią przeciwko ludzkości Papież Franciszek określił współczesne formy niewolnictwa. Wczoraj Ojciec Święty i przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich oraz religii podpisali w Watykanie deklarację, w której potępili handel ludźmi, pracę niewolniczą, prostytucję, handel organami.
Fizyczna, ekonomiczna, seksualna i psychiczna eksploatacja mężczyzn, kobiet i dzieci to dehumanizacja – podkreślał Ojciec Święty w czasie uroczystości sygnowania deklaracji. Wezwał do działań na rzecz eliminacji współczesnego niewolnictwa we wszystkich jego formach. Tekst deklaracji odczytał James, ofiara handlu ludźmi w Ghanie. Franciszek przypomniał, że każdy człowiek, mężczyzna, kobieta, chłopak, dziewczyna jest obrazem Boga i że każdy człowiek jest osobą wolną. – Każdy i wszyscy ludzie są równi i powinni mieć zapewnioną taką samą swobodę i tę samą godność – podkreślił Papież. Zwrócił uwagę, że współczesne niewolnictwo jest straszną plagą, obecną na dużą skalę w całym świecie, zarówno w miastach, jak i na wsiach, w najbogatszych i najbiedniejszych krajach.
– Wspólna deklaracja ma wielkie znaczenie, gdyż zwraca uwagę na problem i zwiększa zakres oddziaływania tego typu przesłania – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. Tomasz Grzyb z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zwraca uwagę, że współczesne niewolnictwo jest bardzo dużym wyzwaniem, na które wskazują także misjonarze. – Często jest ono ukryte, niemniej jest bardzo powszechnym problemem. Miejmy nadzieję, że ta deklaracja, współpraca, uświadomi, że pomimo iż żyjemy w XXI wieku, ten problem dotyczy również naszych czasów – mówi ks. Grzyb. Jak ocenia, wspólne działanie wyznawców różnych religii będzie służyło wypracowaniu mechanizmów troski o ludzi, aby nie dochodziło do sytuacji, kiedy we współczesnym świecie człowiek staje się niewolnikiem na różnych płaszczyznach życia.
Deklaracja została podpisana w celu „wyeliminowania niewolnictwa na naszej planecie”. Do tej kwestii odniósł się Papież Franciszek, umieszczając także wpis na Twitterze. „Nigdy więcej niewolników. Bądźmy wszyscy braćmi i siostrami” – zaapelował.
Z inicjatywą podpisania tego dokumentu przez przywódców religijnych wystąpiła organizacja Globalna Sieć Wolności (Global Freedom Network), prowadząca walkę z występującymi na świecie współczesnymi formami niewolnictwa oraz handlem ludźmi. Globalna Sieć Wolności to platforma współpracy międzyreligijnej, która powstała w marcu br. Jednym z inicjatorów jej powstania był Kościół katolicki.
Według szacunków, na całym świecie ponad 21 mln osób rocznie staje się ofiarami niewolnictwa. Niestety narasta zjawisko handlu ludźmi. Celem działań podejmowanych przez Globalną Sieć Wolności jest wyeliminowanie wszelkich form współczesnego niewolnictwa na całym świecie do roku 2020.
Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik, 3 grudnia 2014
Autor: mj