Rekwizyty mistrza Jana
Treść
Wystawa "Realia malarskie ze Szkoły Jana Matejki", zorganizowana w Domu Jana Matejki, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, przedstawia rekwizyty związane z warsztatem artystycznym Mistrza i jego uczniów. Wśród eksponatów znajdują się wysokiej klasy zabytki, m.in. osiemnastowieczne stroje żydowskie, fragmenty ubiorów wojskowych, dawna ceramika.
Na wystawie zaprezentowano m.in. rekwizyty, których Matejko użył podczas pracy nad obrazem - uchodzącym dzisiaj za zaginiony - przedstawiającym zaślubiny Kazimierza Jagiellończyka z Elżbietą Austriaczką. Ostatnie informacje na temat dzieła pochodzą z 1929 r., kiedy to zostało ono wystawione w Krakowie na sprzedaż. Wśród eksponatów zobaczymy m.in. suknię Elżbiety Austriaczki, buciki, fragment berła i biżuterii. Z zachowanych pamiątek prezentowane są fotografie ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, m.in. zdjęcie z 1880 r. przedstawiające Szkołę Sztuk Pięknych. Jest także fotografia, na której widzimy Matejkę podczas obchodów jubileuszu towarzystwa ubezpieczeniowego "Florianka", jako reprezentanta SSP. Na wystawie są także dokumenty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, a także np. zobaczymy pudełka apteczne, w których artysta przechowywał farby.
- Matejko wykształcony w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, jako jej dyrektor, starał się kontynuować patriotyczną misję swoich poprzedników. Niewątpliwie jego artystyczna działalność kształtująca narodową wyobraźnię przyciągała do szkoły młodych artystów. Pozycja, jaką zajmował Matejko, pozwoliła mu skupić wokół siebie polskie środowisko artystyczne. Jego uczniowie stali się reformatorami szkoły, przekształconej w 1900 r. w Akademię Sztuk Pięknych - przypomina Marta Kłak-Ambrożkiewicz, autorka wystawy.
Matejko rozumiał potrzebę kształcenia młodzieży w kierunkach artystycznych, często przeznaczał na ten cel własne środki finansowe. Dwadzieścia lat jego profesury w gabinecie malarstwa historycznego wywarło ogromny wpływ na kształt i wizerunek Szkoły. - Mistrza interesował Naród w doniosłych momentach dziejów. Był on badaczem, w niezwykły sposób inwentaryzował zabytki - podkreśla autorka wystawy. - Dbał o detale, rekwizyty i koloryt historyczny. Z zamiłowania do starych przedmiotów stworzył bardzo bogatą kolekcję zabytków, pochodzących z różnych epok i związanych z wieloma dziedzinami sztuki - dodaje.
Jako dyrektor SSP Matejko zabiegał o skompletowanie zbiorów gipsowych dla oddziału kompozycyjnego. Dbał o konieczne rekwizyty, m.in. kostiumy, zbroje, naczynia, manekiny, odlewy dla nowo otwartego oddziału malarstwa historycznego. Często udostępniał studentom swoje prywatne zbiory. Wystawa przybliża szerokiej publiczności zabytki związane z działalnością artysty.
- Ekspozycja ukazuje również prace uczniów Matejki. Wśród wychowanków studiujących w tym okresie znajdowali się przyszli profesorowie Akademii. Obok nich studiowało wielu późniejszych wybitnych artystów, a także grono malarzy mniej znakomitych, ale popularnych - zaznacza Marta Kłak-Ambrożkiewicz.
Część eksponatów pochodzi z powołanego w grudniu 2003 r. Muzeum Akademii Sztuk Pięknych, która pieczołowicie przechowuje pamiątki po wielkim profesorze. Niektóre akcesoria na co dzień zdobią Salę Senacką uczelni.
Wystawa czynna będzie do 1 marca 2005 roku.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2004-12-13
Autor: kl