Rekolekcje Episkopatu Polski
Treść
"Znaki czasu" to główny temat konferencji i kazań wygłaszanych w ramach rozpoczętych wczoraj po południu na Jasnej Górze tegorocznych rekolekcji dla księży kardynałów, arcybiskupów i biskupów. Spotkanie poprzedziło kilkugodzinne zebranie Rady Stałej Episkopatu Polski. W czwartek natomiast po zakończeniu rekolekcji odbędzie się jednodniowe 342. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
Rekolekcje, na które tradycyjnie przybywa niemal cały Episkopat Polski, w tym roku prowadzi ks. prof. Edward Staniek, patrolog i homileta. W rozważaniach rekolekcyjnych poświęconych "Znakom czasu" wykorzysta on Ewangelię i pisma Ojców Kościoła, m.in. św. Augustyna i św. Jana Chryzostoma. Oprócz tego księża biskupi zapoznają się m.in. z listami polskiego kapłana z Kazachstanu Sługi Bożego ks. Władysława Bukowińskiego, wielokrotnego więźnia sowieckich łagrów. W programie rekolekcji obok rozważań jest także wspólnotowa modlitwa w Kaplicy Matki Bożej, Droga Krzyżowa, adoracja Najświętszego Sakramentu i udział w Apelu Jasnogórskim. Jutro księża biskupi przeżywać będą nabożeństwo pokutne i sakrament pojednania. Rekolekcje zakończą Mszą św. w czwartek, 22 listopada rano. Eucharystii w intencji zmarłych po II wojnie światowej hierarchów Kościoła w Polsce przewodniczył będzie Prymas Polski ks. kard. Józef Glemp.
Po Mszy św. rozpocznie się 342. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. W programie obrad są m.in. sprawozdania z działalności komisji rad i zespołów Konferencji Episkopatu Polski oraz uzupełniające wybory na członków tych gremiów w tych wypadkach, kiedy wygasły dotychczasowe kadencje. Omawiana ma też być sprawa dalszej kontynuacji wydawania polskiej edycji watykańskiego "L'Osservatore Romano", kwestie przygotowań do przyszłorocznego XII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Księża biskupi mają także zatwierdzić plan pracy Konferencji Episkopatu na rok 2008.
Jednym z ważniejszych tematów będzie również Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej, której charakter prawny ma zostać nadany jeszcze w tym roku. Sekretarz generalny KEP ks. bp Stanisław Budzik w wypowiedzi dla KAI poinformował, że w czasie spotkania księża biskupi wypracowywać będą wspólne stanowisko na temat Karty Praw Podstawowych. - Wobec ważnej narodowej debaty na temat tej Karty głos biskupów jest potrzebny i ważny - stwierdził. Przypomniał jednocześnie, że stanowisko Kościoła wobec tego dokumentu jest w pewien sposób krytyczne, bo zdaniem biskupów pozostawia on zbyt wiele spraw otwartych, których interpretacja może być niekorzystna, dla tych wartości, które są ważne dla naszej Ojczyzny i Kościoła w Polsce. Sekretarz Episkopatu uważa, że istnieje duże niebezpieczeństwo ingerencji organów zewnętrznych, centralnych, europejskich, w sprawy, które dotąd były pozostawione kompetencji poszczególnych narodów.
Warto zwrócić uwagę, że niektóre zapisy Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej skrytykowała w otwartym liście do premiera Donalda Tuska Polska Federacja Ruchów Obrony Życia. "Uważamy, że Karta Praw Podstawowych, zakorzeniona w ideologii laickiej, liberalnej i odrzucająca chrześcijańskie dziedzictwo Europy, stanowi zagrożenie naszego dziedzictwa narodowego", napisali obrońcy życia. Zwrócili uwagę na brak w tym dokumencie zapisów gwarantujących prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, a to stwarza zagrożenie, jakim jest "możliwość legalizacji niszczenia życia ludzkiego" pod postacią aborcji i eutanazji. Wskazują też na brak definicji małżeństwa, co może "stanowić osłabienie zapisanej w Konstytucji RP definicji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny".
SJ
"Nasz Dziennik" 2007-11-20
Autor: wa