Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Reforma finansów publicznych

Treść

Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy o finansach publicznych. Rozwiązania zawarte w projekcie to pierwszy sygnał do reformy tego sektora. Po znowelizowaniu ustawy finanse państwa mają być bardziej przejrzyste i bardziej jawne.

Rząd zaproponował w nowej ustawie o finansach publicznych m.in. włączenie do budżetu państwa środków, które wpływają do Polski z UE. Rozwiązanie takie zostało już przewidziane w projekcie przyszłorocznego budżetu, co oznacza, że unijne programy będą finansowane z budżetu państwa. Rząd przewiduje, że włączenie środków unijnych do budżetu umożliwi pełną kontrolę państwa nad wydatkami na te programy. W wyniku tej operacji dochody i wydatki budżetowe zwiększą się o 14,68 mld zł. Rząd proponuje również likwidację prefinansowania. Środki na realizację programów w latach 2007-2013 mają być rozdzielane albo na bezpośrednie finansowanie zadań, albo w formie dotacji budżetowych.
Do budżetu państwa mają być również dołączane plany budżetowe agencji i innych państwowych osób prawnych. Będą obowiązkowo przedstawiane w formie załączników do ustawy budżetowej.
Rząd projektuje też zmianę sankcji za nieprawidłowe wydatkowanie środków unijnych. Trzyletni zakaz otrzymywania pieniędzy na finansowanie programów i projektów z budżetu UE i budżetu państwa ma obowiązywać tylko w przypadku nieprawidłowego ich zrealizowania. Dotychczasowym zasadom podlegać będą jednak projekty wykonywane w ramach Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004-2006. Rząd chce również, by w ramach zwiększenia przejrzystości finansów państwa minister finansów miał obowiązek informowania opinii publicznej o zatwierdzonych umorzeniach podatków w ciągu trzech miesięcy od podjęcia decyzji.
Artur Kowalski

"Nasz Dziennik" 2006-10-10

Autor: wa