Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ratują nekropolię

Treść

Do mieszkańców stolicy Podkarpacia i dyrektorów szkół trafił apel Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie im. Włodzimierza Kozło. Ma on na celu zachęcić rzeszowian do odwiedzenia jednej z najstarszych na Podkarpaciu nekropolii, przybliżyć jej historię, a także umożliwić zebranie środków na renowację historycznych nagrobków.

W opinii przedstawicieli Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie im. Włodzimierza Kozło odwiedzanie grobów to patriotyczna powinność rzeszowian. Wizyta na najstarszej miejskiej nekropolii to zarówno doskonała lekcja historii, jak i możliwość wyciszenia się oraz kontaktu ze sztuką, zważywszy, że wiele znajdujących się tam nagrobnych rzeźb to prawdziwe dzieła kamieniarstwa. Nekropolię można też odwiedzić za pośrednictwem internetu na stronie www.rzeszow-cmentarze.pl, gdzie obok historii zapisanej w kamieniu znajdują się nazwiska spoczywających tam osób, a także obejrzeć galerię fotografii.
XVIII-wieczny Stary Cmentarz w Rzeszowie przy ul. Targowej to jeden z najcenniejszych zabytków w mieście. Założony w 1792 r., a w roku 1968 wpisany do rejestru zabytków oraz objęty ochroną konserwatorską i prawną. Spoczywają tu zarówno ludzie zasłużeni dla Rzeszowa i regionu, m.in. Wiktor Adam Zbyszewski, Jan Pogonowski, Wojciech Kalinowski, Jan Andrzej Pelar, Bernard Woll, Adolf Władysław Sumper, Józef Barzycki, ks. Feliks Dymnicki, Jan Towarnicki czy Henryk Hanasiewicz, jak i zwykli, często bezimienni ludzie. Nekropolia jest także miejscem wiecznego spoczynku kilkudziesięciu uczestników powstań narodowych. Przy alei głównej znajduje się Pomnik Powstańców 1863 r., gdzie spoczywają powstańcy zmarli w rzeszowskim szpitalu w wyniku odniesionych ran.
Na nekropolii czynnej w XIX wieku pochowano ok. 40 tysięcy osób. Do dzisiaj zachowały się zaledwie 622 nagrobki, które wymagają stałej renowacji. Staraniem Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie im. Włodzimierza Kozło, które powstało w 2001 r., i dzięki hojności mieszkańców Rzeszowa najbardziej zniszczone nagrobki są stale odnawiane. Na przykład w tym roku renowacji poddano siedem pomników, ale na powrót do dawnej urody czekają kolejne, w tym sypiący się grób wspomnianego Henryka Hanasiewicza. Służyć temu będzie m.in. kolejna V już kwesta na rzecz Starego Cmentarza w Rzeszowie, która odbędzie się tradycyjnie 1 i 2 listopada.
Mariusz Kamieniecki
"Nasz Dziennik" 2007-10-22

Autor: wa